Meclis Komisyonu mağdur kadını dinledi
Hakkında cinsel saldırı suçlaması ortaya çıktıktan sonra HDP'den ihraç edilen Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in dokunulmazlığının kaldırılması için oluşturulan hazırlık komisyonu mağdure D.K'yı dinledi. D.K olay günü ve sonrasında neler yaşandığını anlattı.
GÜNDEM , 30 Temmuz 2020 Perşembe, 14:19
Meclis Komisyonu mağdur kadını dinledi

AK Parti Ali Özkaya Başkanlığındaki komisyona Tuma Çelik'in cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen D.K bilgi verdi. Meclis Komisyonuna gelen D.K.'nın saldırı olayı ile ilgili detayları anlattığı, zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadığı dile getirildi.

D.K olayın yaşandığı gün Tuma Çelik'in kendisini "Bize gidip kahve içelim, sorunlarımızı konuşalım" diyerek bir eve götürdüğünü ifade etti. D.K içtiği kahve sonrası bayıldığını bu sırada Çelik'in cinsel saldırısına uğradığını dile getirdi. D.K kendine geldiğinde Çelik'i HDP'ye şikayet edeceğini söylediğini ama Çelik'in "Ben vekilim dokunulmazlığım var ortaya çıkarsa sen, eşin ve çocukların insan içine çıkamazsınız" dediğini aktardı.

Hazırlık Komisyonu Milletvekilleri D.K'ya neden şikayette geç kaldınız sorusunu yöneltti. "Bizim ailemizin büyük çoğunluğu HDP'li. Böyle bir şikayette bulunmaya onun için korktum. Benim üniversiteye giden çocuklarım var. Sadece benim değil, çocuklarımın can güvenliği de tehlikedeydi, şikâyet edemedim" dedi. D.K HDP'li kadın milletvekilleri Pero Dündar ve Ebru Günay'dan yardım istediğini, ama onların olayın kapatılması yönünde telkinde bulunduklarını da komisyona aktardı.

Şimdi gözler Tuma Çelik'in komisyona vereceği savunmada. 20 Ağustos'ta toplanacak olan komisyon, Tuma Çelik´i de dinleyecek. Çelik´e yapılan çağrıda savunmasını sözlü ya da yazılı yapabileceği gibi başka bir üyeyi de tayin edebileceği bildirildi. Hazırlık komisyonu çalışmalarını 24 Ağustos'a kadar tamamlayacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR