Meğer o köpeği tanıyormuş!
Taksim'de 1 Mayıs olaylarının simgesi haline gelen “030” kulak numaralı köpeğin ters kelepçeli olarak yerde yatarken başında beklediği Mustafa Bertan İsmail, “O köpeği Gezi olaylarından tanıyorum” dedi
GÜNDEM , 05 Mayıs 2015 Salı, 08:16
Meğer o köpeği tanıyormuş!
Taksim’e ellerinde flamalarla giren 31 Komünist Partili’den biri olan 25 yaşındaki Mustafa Bertan İsmail gözaltına alınırken yüzüstü yere yatırılıp ters kelepçelendi. Bu sırada başına 030 kulak numaralı köpek geldi. Mustafa Bertan İsmail’in başında bekleyen polis ayağıyla köpeği uzaklaştırdı.

Polis gözaltına aldığı göstericileri ekip arabasına bindirdi. Ancak köpek vazgeçmedi. Gözaltına alınan eylemcilerin bulunduğu ekip arabasının arkasından havlayarak koşmaya devam etti. Bu anlar ise objektiflere yansıdı ve 1 Mayıs’ın unutulmayan kareleri arasında yerini aldı.

EYLEMCİ KÖPEK OLARAK BİLİNİR

Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü Yükseklisans öğrencisi Mustafa Bertan İsmail 1 Mayıs’ta yaşadıklarını şöyle anlattı:  “Yasakları delmek için Komünist Partisi üyesi arkadaşlarla Taksim’e çıktık. Meydana geldiğimizde polisler bizi gözaltına aldı. Ben de şiddet kullanılarak yere yatırıldım ve kelepçelendim. Yüzüstü yatırıldıktan sonra sürüklendim. Bu sırada yanıma bir köpek geldi. Benim yüzüm yere dönük olduğu için tam göremedim. Polis köpeği ayağıyla itmiş. Sonra da polis aracına bindirildiğimde peşimden koşmuş. Serbest bırakıldıktan sonra yerdeki halimi ve köpeğin gelişini izledim. Ben o köpeği Gezi olaylarından tanıyorum. Gezi olaylarında o köpek hep yanımızdaydı. Eylemci köpek olarak bilinir. Bir köpeğin bu şekilde şefkat göstermesi güzel bir şey… Bundan sonra Taksim’e giden herkesin o köpeği göz ucuyla arayacağını, ona sahip çıkacağını biliyorum. Ben Ankara’da yaşıyorum. Taksim’e geldiğimde ben de o köpeğe sahip çıkacağım. O artık Taksim halkının köpeğidir.” (Hürriyet)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR