Meksika'ya AstraZeneca aşısının ilk sevkiyatı ulaştı
Meksika'ya Hindistan'da üretilen Oxford Üniversitesi'nin, ilaç firması AstraZeneca iş birliğinde geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısından 870 bin doz aşı geldi.
DÜNYA , 16 Şubat 2021 Salı, 09:13
Meksika'ya AstraZeneca aşısının ilk sevkiyatı ulaştı

Başkent Meksiko'daki Uluslararası Havalimanı'nda, Kovid-19 aşılarının teslim törenine katılan Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, "Hindistan'da Serum Enstitüsü'nde üretilen Oxford ve AstraZeneca Kovid-19 aşısının ilk sevkiyatını teslim almış bulunmaktayız. Hindistan Hükümetinin çabasına ve desteğine minnettarız" ifadelerini kullandı.

Federal Sağlık Bakanlığı da ülkede Kovid-19 aşısının halihazırda uygulanmaya devam ettiğini vurgulayarak, Hindistan'dan gelen aşıların sağlık çalışanlarına ve 80 yaş üzerindeki vatandaşlara yapılacağını bildirdi.

Meksika hükümeti şimdiye kadar ABD'li ilaç şirketi Pfizer'dan 34.4 milyon, Oxford Üniversitesi'nin ilaç firması AstraZeneca iş birliğinde geliştirdiği aşıdan 77.4 milyon ve Kovid-19 aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) ile 51.5 milyon doz almak için anlaşmaya varmıştı.

Meksika, 174 bin 207 kişi ile dünyada Kovid-19 kaynaklı en fazla ölümün gerçekleştiği 2'nci ülke olurken, vaka sayısında ise 1 milyon 992 bin 794 ile 13'üncü sırada yer alıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR