Merkel: En büyük kriz
Almanya Başbakanı Angela Merkel, korona krizine karşı alınan önlemleri gevşetmek için erken olduğunu ifade etti. Merkel, Avrupa Birliği'nin (AB) tarihinin en büyük kriziyle karşı karşıya olduğunu söyledi.
DÜNYA , 06 Nisan 2020 Pazartesi, 21:56
Merkel: En büyük kriz

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çin'de ortaya çıkan ve dünya genelinde 1 milyon 200 binden fazla kişiye bulaşan ölümcül corona virüsüne yönelik Bakanlar Kurulu'nda gerçekleştirilen oturumun ardından basın toplantısı düzenledi.

Corona virüsü ile mücadeleye kararlılıkla devam ettiklerini ifade eden Merkel, alınan önlem kurallarında bir gevşemenin söz konusu olmadığını, gevşetilmesi durumunda daha kötü bir geri dönüş olacağını ifade etti.

"Corona krizine karşı alınan önlemleri gevşetmek için erken" diyen Merkel, "Sağlığın korunması her zaman birinci önceliğimizdir" şeklinde konuştu.

Corona virüsünün halen yaşamakta olduğunu, virüsün yok olmayacağını ve bununla mücadele edebilmek için dünyanın 190'a yakın ülkesinin mücadele ettiğini belirten Merkel, var olan krizin birkaç haftada bitmeyeceğini dile getirdi.

Merkel, federal hükümetin yoğun bir şekilde dışarı çıkma kısıtlamalarının normale dönülmesi konusunda çalıştığını da belirtti.

Sağlık durumunun arzulanan özgürlüğe kavuşulması için yeterli olmadığını vurgulayan Merkel, henüz istenilen seviyeye gelinmediğini aktardı.

Merkel, 19 Nisan'a kadar uzatılan önlemlerin uygulanmasının önemli olduğunu ve halkın buna uyması gerektiğini ifade etti.

Başbakan Merkel, Almanya ve Avrupa'nın koruyucu ekipman üretimi için kendi yeteneklerini geliştirmeleri ve bu krizden güçlü olarak çıkması gerektiğini vurgulayarak, "Sağlık personelinin gerekli ürünlerle donatılabilmesi için çok çalışmak zorundayız" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR