Merkez Bankası'ndan kritik enflasyon açıklaması
Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, "Merkez Bankası olarak piyasa derinliği ve fiyat oluşumunu takip ederek ihtiyaç duyulacak tüm önlemleri alacağız" dedi. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 7,5'te bıraktı.
EKONOMİ , 26 Temmuz 2016 Salı, 11:13
Merkez Bankası'ndan kritik enflasyon açıklaması
Çetinkaya konuşmasında şunları söyledi:

“Global piyasalarda gelişmiş ülke merkez bankalarının destekleyici önlem alabileceği ve Fed'in faiz artırımını seneye ötelediği beklentisi risk iştahını artırdı.

Yakın dönemde gelişmiş ülkelerde uzun vadeli faizlerin tarihsel düşüklere gerilemesiyle gelişmekte olan ülke bono piyasalarına portföy girişleri oldu.

"BELİRSİZLİKLERİN ETKİSİ GEÇİCİ"

Sadeleşme süreci Türkiye'ye ilişkin risk algılarını sınırladı. Merkez Bankası olarak piyasa derinliği ve fiyat oluşumunu takip ederek ihtiyaç duyulacak tüm önlemleri alacağız. Küresel risk iştahının olumlu seyri ve alınan tedbirler sayesinde yurt içi belirsizliklerin etkisinin geçici ve sınırlı olacağını değerlendiriyoruz. Ayrıca tasarlanan yapısal reformların uygulamaya geçilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırarak Türkiye ekonomisine ilişkin algılamaları olumlu yönde destekleyeceğini hatırlatmak isterim.

"YABANCI YATIRIMCILARLA TOPLANTILAR YAPILACAK"

İlerleyen dönemde yatırımcı ve analistlerle teknik görüşmeler başlayacak, yurtdışında yatırımcılarla düzenli toplantılar yapılacak.

"SADELEŞTİRMEYİ MAKUL SÜREDE BİTİRMEYİ AMAÇLIYORUZ"

Makul zaman diliminde sadeleştirmeyi sonuçlandırmayı amaçlıyoruz. Sadeleşmenin ne kadar hızla sonuçlandırılacağına finansal istikrar ve enflasyonu etkileyen unsurlar belirleyici olacak.

"GÜVEN KANALINDA EROZYON YOK"

Darbe girişimiyle ilgili konuşan Çetinkaya şunları söyledi:  "Olayın gerçekleştiği o geceden itibaren Türkiye'de finansal piyasaları en erken gözlemleyebileceğiz ödeme sistemleri hareketleri dahil, ki bunun önemli kısmı Merkez Bankası'nın sorumluluğundadır, dikkat çekici sorunla ya da güven kanalında erozyona işaret eden hiçbir şeyle karşı karşıya kalmadık. Bunu bankacılık sektörü ve reel kesim de teyit etti. Önümüzdeki dönemde bunun korunacağını umuyoruz."

"RATİNG KURULUŞLARININ KARARI ACELECİ"

S&P’nin notu indirme kararını yorumlayan Çetinkaya, “Türkiye'de son dönemde yaşanan olayın etkilerinin anlaşılabilmesi için yeterli zamanın geçmesi, yeterli verinin gözlenmesi gerekir, yakın dönemde rating kuruluşunun aldığı karar aceleci. İktisadi faaliyet açısından bakınca ılımlı istikrarlı büyümenin korunduğu görülüyor, Ağustos ayında kredi notunda Merkez Bankası olarak yeni bir karar veya değerlendirme beklemiyoruz” dedi.

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ DEĞİŞMEDİ

Enflasyon tahminlerinde değişiklik yapılmadı. 2016'da yüzde 7,5'e, 2017 yılında yüzde 6'ya geriledikten sonra 2018'de yüzde 5'te istikrar kazanacak.

Gıda enflasyon tahmini yıl sonu için yüzde 9'dan yüzde 8'e revize edildi. Ham petrol fiyatları yukarı yönlü güncellendi, 40 dolardan 44 dolara yükseltildi."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR