Merve Kavakçı'nın başörtüsüyle TBMM'ye geldi
16 yıl önce başörtüsü ile Meclis'te ki yemin törenine gelen Merve Kavakçı, çok tartışılmıştı. İstanbul'dan milletvekili seçilen kardeşi Ravza Kavakçı da ablasının taktığı başörtüsünün aynısını takarak meclis koltuklarındaki yerini aldı.
GÜNDEM , 23 Haziran 2015 Salı, 18:16
Merve Kavakçı'nın başörtüsüyle TBMM'ye geldi
16 yıl önce Meclis'te başta Bülent Ecevit ve bazı partililer tarafından, başörtüsü ile yemin törenine geldiği için yoğun tepki gösterilen Merve Kavakçı'nın kardeşi, İstanbul milletvekili Ravza Kavakçı, Meclis'e ablasının başörtüsünün benzeriyle geldi. Ravza Kavakçı, bugün yemin ederek resmen milletvekili olacak.

Ravza Kavakçı'nın yemin töreninde giydiği kıyafeti, ABD'de yaşayan kız kardeşi Elif Kavakçı tasarladı. Elif Kavakçı, kıyafetle ilgili Instagram'da paylaştığı notta, "Kıyafet deyip geçmemek lazım. Kıyafetler derin anlamlar taşırlar. Tarih ikinci kez yazılmıştır. 2 Mayıs 1999'da ablam Merve Kavakçı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne seçilip giren ilk başörtülü kadın olarak tarihe geçti. Ama ne yazık ki; yeminini yapamadan Meclis'ten çıkarıldı ve milletvekililiği haklarını alamayan tek vekil oldu. İlk ve tek başörtülü milletvekili olarak onun dimdik duruşu neredeyse hayatına maal olacaktı. Onun o gün Meclis'te giydiği kıyafet ve örttüğü başörtüsü ise bir efsane oldu. Bugün 23 Haziran 2015, 16 sene sonra yine siyasette aktif olan ikinci ablam #RavzaKavakçı Meclis'te Allah izin verirse yemin edecek. Ravza'nın yemin töreni için giyeceği kıyafeti, 1999'da Merve için tasarladığımız kıyafetten ilham alarak hazırladık" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR