Meteoroloji'den açıklama: Bursa'ya kar ne zaman yağacak?
Bursa'da şiddetli lodosun ardından gelen kuvvetli sağanak yağışla birlikte hava sıcaklığı düşüşe geçti. Gün içerisinde yer yer etkili olmaya devam edecek sağanakla birlikte gece saatlerinden itibaren Bursa'da karla karışık yağmur bekleniyor.
BURSA , 06 Şubat 2020 Perşembe, 09:26
Meteoroloji'den açıklama: Bursa'ya kar ne zaman yağacak?

Dün etkili şekilde esen lodosun, sağanak yağışla birlikte kesildiği Bursa'da hava soğumaya başladı.

Meteoroloji'den alınan bilgilere göre, Bursa'da gün içerisinde sağanak yağış etkili olmayı sürdürecek. Hava sıcaklıklarının 10 derece birden düşerek 8-9 derecelere kadar gerilediği Bursa'da, kar yağışının ise gece saatlerinden itibaren yer yer bazı bölgelerde etkili olacak belirtildi.

Haftanın son gününde (YARIN) hafif kar yağışının görüleceğini bildiren yetkililer, sıcaklıkların ise gece 2 dereceye, gündüz ise 5 dereceye kadar düşeceğini açıkladı.

Cumartesi ve Pazar günü de kar yağışının yine şehir genelinde yer yer etkili olacağı belirtilirken, hava sıcaklığı ise eksinin altına düşecek.

Hafta başından itibaren ise kar yağışı Bursa'yı terk edecek.

İŞTE BURSA İÇİN SAATLİK HAVA DURUMU TAHMİNİ (6 ŞUBAT 2020)

İŞTE BURSA İÇİN 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU TAHMİNİ

YURTTA HAVA DURUMU

Meteoroloji'den hava durumuna ilişkin gelen son tahminlere göre yurdum büyük bir bölümü yağışlı olacak. Yağışlar iç kesimlerde kar ve karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. İstanbul'da ise gündüz saatlerinde yağmur beklenirken, akşam saatlerinden itibaren yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Meteoroloji ayrıca, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'in yüksek kesimleri için çığ uyarısı yaptı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun batısı ile Erzurum, Bingöl, Muş,Bitlis, Şırnak, Adıyaman, G. Antep, Kilis, Siirt ve Diyarbakır çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun batısı, zamanla İç Ege, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ile Erzurum, Bingöl, Muş, Şırnak ve Bitlis çevrelerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde beklenen yağışların; Isparta, Antalya'nın doğu ilçeleri, Mersin, Adana, Karaman ile Konya'nın güney ve batı çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Kuzeybatı kesimlerde hissedilir derecede (8-10 derece) olmak üzere kuzey, iç ve batı kesimlerde azalacağı, güneydoğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle güneyli yönlerden orta kuvvette, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da güneyli yönlerden, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-100 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Isparta, Antalya'nın doğu ilçeleri, Mersin, Adana, Karaman ile Konya'nın güney ve batı çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da güneyli yönlerden, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-100 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinin dik eğime sahip ve yüksek kar örtüsü olan yerlerinde çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

MARMARA

Çok bulutlu ve bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, bölgenin zamanla güney ve batı kesimlerinde yağmur ve karla karışık yağmur, yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (60-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

EDİRNE °C, 2°C
Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

İSTANBUL °C, 5°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve yüksekleri yer yer kar yağışlı

KIRKLARELİ °C, 1°C
Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

KOCAELİ °C, 8°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve yüksekleri yer yer kar yağışlı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR