Meteoroloji'den çığ uyarısı
Meteoroloji, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ oluşma riskinin bulunduğunu açıkladı. MeteoUyarı sistemine göre de 10 ilde turuncu alarm verildi.
GÜNDEM , 22 Ocak 2021 Cuma, 22:16
Meteoroloji'den çığ uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ülkemizin batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Kıyı Ege, Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Balıkesir'in batısı ile Antalya'nın batı kıyılarının aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının iç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin edilirken rüzgarın genellikle güney ve güneybatı (Lodos), Güneydoğu Anadolu'da kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın batısı ile Kıyı Ege'de yer yer kuvvetli (40-70 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

BUZLANMA, DON, ÇIĞ VE RÜZGAR UYARISI

Meteoroloji tarafından kuvvetli buzlanma, don ile kuvvetli rüzgar ve çığ tehlikesine karşı vatandaşlar uyarıldı.

Uyarılarda şu ifadeler kullanıldı:

* İç ve doğu kesimlerde, yer yer kuvvetli olmak üzere, buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

* Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ oluşma riski olmasından yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

* Rüzgarın; Marmara'nın batısı ile Kıyı Ege'de güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli (40-70 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

10 İLDE TURUNCU ALARM VERİLDİ

Meteoroloji'nin MeteoUyarı sistemine göre, yarın için 10 ilde çığ alarmı verildi. Artvin, Bitlis, Gümüşhane, Hakkari, Muş, Rize, Trabzon, Van, Bayburt ve Şırnak için yayımlanan uyarılarda kentlerdeki çığ tehlikesine dikkat çekildi.

TURUNCU ALARM: HAVA DURUMU TEHLİKELİ

Meteoroloji tarafından turuncu alarm için yapılan açıklamada hava durumunun tehlikeli olduğu belirtilerek "Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir" denilmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR