Michael Van Praag, Türkiye'de sağlığına kavuştu
Hollanda'nın bir döneme damga vurmuş, dünyanın önde gelen futbol takımlarından Ajax'ın efsane eski başkanı Michael Van Praag, uzun süredir kalçasında şiddetli ağrılarla mücadele ediyordu. Efsane başkana Acıbadem Amsterdam Hastanesi'nde bir yıl arayla iki kez eklem değişim ameliyatı yapıldı. 73 yaşındaki Van Praag, "Adeta yeniden doğdum" dedi.
GÜNDEM , 25 Mayıs 2021 Salı, 08:20
Michael Van Praag, Türkiye'de sağlığına kavuştu

'Dayanılmaz bir acı'

"İnsan sürekli ağrı kesici yutmaya devam edemez; ancak ben yaptım! Bazen gittiğim seminerlerde kürsüye sendeleyerek çıkışımı hâlâ hatırladığımı söylesem inanır mısınız? Veya yerime oturmak için tribündeki merdivenlere çıkarken çektiğim dayanılmaz acıyı... Ve hatta dayanılmaz ağrı çektiğim her bir futbol maçını hatırlıyorum. Bu olayların tamamının yaşandığı tarihleri ve yerleri hâlâ hatırlıyorum; üstelik normalde hafızamın çok da kuvvetli olmamasına rağmen!..." Bu çarpıcı sözlerin sahibi Hollanda'nın ünlü futbol takımı Ajax'ın efsane eski başkanı Michael Van Praag...

Halen futbol dünyasındaki yoğun çalışma temposuna devam eden 73 yaşındaki Michael Van Praag, eklem kıkırdaklarında bozulma, yıpranma ve aşınmaya bağlı olarak son yıllarda her iki kalçasında dayanılmaz ağrılarla yaşıyor; ancak her seferinde bu yoğun çalışma temposu nedeniyle hastaneye gitmeyi erteliyordu. Derken gittiği bir hekimin önerisiyle başladığı ve aylarca kullandığı ağrı kesiciler artık etki etmez olup da şiddetli ağrılar yeniden kapıyı çalınca başka bir uzman hekime gitti. O da yeni ağrı kesiciler yazdı reçetesine.

Ne var ki; günlük yaşantısının vazgeçilmezi haline gelen ağrı kesiciler bir süre sonra bir kez daha işe yaramaz oldu ve "hafızasına kazınan" şiddetli ağrılar tüm acımasızlığıyla geri döndü hayatına! Michael Van Praag son bir umutla Acıbadem Amsterdam Kliniği'ne başvurdu. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Bas Pijnenburg, Michael Van Praag'a bir yıl arayla iki kez kalça protezi ameliyatı gerçekleştirdi. Ameliyatların ardından sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan eski başkan, hayatını kabusa çeviren o şiddetli ağrılardan da eser kalmadığını vurgulayarak "Adeta yeniden doğdum" dedi.

3D ile eklem değişimi

Dr. Bas Pijnenburg da şunları söyledi: "Michael Van Praag'ın toplumda sık bilinen adıyla aşırı kireçlenme sorunu vardı. Hastamıza en sık gerçekleştirdiğimiz ameliyatlardan biri olan eklem değişim ameliyatı yaptık. Bir yıl arayla iki kalçasına kalça protezi yerleştirdik ve hastamız her iki ameliyat sonrasında da aynı gün fizyoterapist tarafından ayağa kaldırıldı. Bir gün sonra da sağlığına kavuşmuş olarak taburcu edildi."

'Cerrahi navigasyon'

Dr. Bas Pijnenburg, ortopedi alanında teknolojide her geçen gün çok hızlı gelişmeler yaşandığını, günümüzde 3D yöntemi ile hasta için özel olarak hazırlanan diz protezleriyle diz eklemi değişim ameliyatları yapılabildiğini belirtti.

Dr. Pijnenburg, "Kişiye özel 3D yöntemi sayesinde ameliyatta hata payı sıfırlanabiliyor. Cerrahi navigasyon diyebileceğimiz üç boyutlu yazıcı teknolojisinde önce hastanın kemiği modellenip, sonra dize birebir uygun şablonlar üretilerek protezin dize yerleşmesi sağlanıyor" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR