Miçotakis 'çocuklara yönelik bir cinsel saldırıyı gizlediği' suçlamasını reddetti
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ulusal Tiyatro'nun eski Sanat Yönetmeni Dimitris Lignadis'in çocuklara cinsel saldırı iddiasını hiçbir zaman "örtbas etmeye çalışmadıklarını" ifade etti.
DÜNYA , 25 Şubat 2021 Perşembe, 22:42
Miçotakis 'çocuklara yönelik bir cinsel saldırıyı gizlediği' suçlamasını reddetti

Yunanistan'da muhalefet kanadı, birden fazla çocuğa cinsel saldırı iddiasıyla gözaltına alınan Dimitris Lignadis'in hükümet tarafından korunduğunu iddia ediyor.

Bugün parlamentoda milletvekillerine seslenen Mitsotakis ise, muhalefeti ve bazı sol görüşlü basın kuruluşlarını, skandalla ilgili başlatılan kamusal tartışmaya "çamur" atmakla ve "demagoji zehri" yaymakla suçladı.

Başbakan Kyriakos Mitsotakis ve Kültür Bakanı Lina Mendoni, Lignadis'i Yunanistan Ulusal Tiyatrosuna atadıkları gerekçesiyle ülkedeki muhalefet partilerince sert şekilde eleştiriliyor.

ŞÜPHELİYE GÖZALTI KARARI

Biri 14 yaşında iki çocuğa cinsel saldırıyla suçlanan Dimitris Lignadis geçtiğimiz hafta sonu gözaltına alınmıştı.

Yunan medyasındaki haberlere göre, suçlamaların yoğunlaşmasının ardından dün gözaltına alınan Lignadis, avukatı aracılığıyla hakkındaki suçlamaları reddetti.

GÖREVİNDEN İSTİFA ETMİŞTİ

Lignadis, hakkındaki iddiaların kamuoyunda yoğunlaşması üzerine 6 Şubat'ta Yunanistan Ulusal Tiyatrosundaki görevinden istifa etmişti.

Yunanistan'da eski olimpiyat şampiyonu yelkenci Sofia Bekatorou da 1998'de Yunan Yelken Federasyonundan bir yöneticinin cinsel istismarına uğradığını açıklamıştı. Bu olayın ardından spor ve sanat dünyasından birçok kişi, cinsel istismar ve pedofili iddialarıyla gündeme gelmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR