Migren ataklarını sohbetle önlemeyi deneyin
Pandemi sürecinde sıklaşan migren ataklarına karşı alınabilecek basit önlemleri sıralayan uzmanlar, 'Arkadaşlarınızla bol bol sohbet edin' diyor
SAĞLIK , 18 Mayıs 2021 Salı, 08:24
Migren ataklarını sohbetle önlemeyi deneyin

Koronavirüs pandemisiyle birlikte artan kaygı, uyku düzeninin bozulması ve fiziksel hareketsizlik nedeniyle migren ataklarının sıklaşabileceği uyarısında bulunuldu. Prof. Dr. Pınar Yalınay Dikmen, zihinsel gerginliği azalıp içe kapanmadan bol bol arkadaşlarla sohbet etmeyi öneriyor. Nöroloji uzmanı Prof. Dr. Pınar Yalınay Dikmen, pandemide migrene karşı alınabilecek basit ama etkili önlemleri anlattı; önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Baş ağrısı günlüğü

Ayda 15 gün ve daha fazla ağrılı gün sayısı olanların kronik migren hastası olarak adlandırıldığını ve bu hastaların gecikmeden hekimleri ile görüşerek tedaviye başlamaları gerektiğini belirten Prof. Dikmen, şunları söyledi: "Ayda kaç günü ağrılı geçirdiğinizi hatırlamak kolay olmayabilir, bu nedenle ağrılı günlerinizi kaydetmenizi, yani bir baş ağrısı günlüğü tutmanızı öneririm. Bu en uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesi için doktorunuzun çok işine yarayacaktır. Eğer ağrılarınız ayda 4 günden az ise, migren atak tedavisi için size önerilen ve iyi gelen ilaçları alarak süreci yönetebilirsiniz. Ancak ağrılı gün sayınız ayda 4-14 gün arasında ise migren için düzenli kullanmanız gereken bir tedaviye ihtiyacınız olabilir."

Prof. Dr. Dikmen'in migren ataklarını azaltmak için önerileri ise şöyle;

Uzun süre aç kalmaktan kaçının, öğün atlamayın.

Yetersiz ve uzun süreli uyku migreni tetikliyor. Uyku düzeninize dikkat edin. Akşam aynı saatte yatıp sabahları aynı saatte kalkın.

Birçok migren hastasında ataklar zihinsel gerginlik, çatışmalı durumlar ve stresle başladığından, stresi yönetmeyi öğrenin.

Migren atağından kaçınmak için yeterli miktarda su içmeye çok dikkat edin, su içmek için susamayı beklemeyin.

Fiziksel aktivite migrene karşı çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle hareketsizlikten kaçının, düzenli yürüyüşler yapın. Evde egzersizi ihmal etmeyin.

D vitamini kullanın

Bilimsel çalışmalar; D vitamininin migrenden koruyucu etkisi olduğunu gösteriyor. Bu nedenle günlük ihtiyacınız kadar D vitamini aldığınızdan emin olun. Ancak D vitamini yağda erir, yani fazlası vücudunuz için zararlıdır. Bu nedenle doktorunuz önerdiği miktarda D vitamini kullandığınızdan emin olun. Yine doktorunuzun önerisi ile Vitamin B2, Magnezyum ve Koenzim-Q-10 kullanabilirsiniz.

Baş ağrısı günlüğü tutarak ataklarınızın sıklığını, onları tetikleyen nedenleri kaydedin. Böylece ağrınızı başlatan nedenleri fark edip onlardan kaçınabilmeniz mümkün olur.

Migrene karşı günlük alışkanlıklarınızı sağlıklı ve düzenli bir hale getirin.

Aşırı kafein, sigara ve alkolden kaçının.

İçinize kapanmayın, yüz yüze olmasa bile arkadaşlarınızla görüntülü sohbet etmeyi ihmal etmeyin.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR