Moskova'da Putin-Erdoğan zirvesi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, baş başa görüşme öncesi kısa bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Burada alacağımız kararlar bölgeyi de ülkemizi de rahatlatacaktır'' derken, Rusya lideri Putin ise, ''Gelişmelerin Türkiye ve Rusya ilişkilerini zedelememesi için Suriye konusunda tüm alanları ele almamız gerekiyor'' ifadesini kullandı.
GÜNDEM , 05 Mart 2020 Perşembe, 14:12
Moskova'da Putin-Erdoğan zirvesi!

Tüm dünyanın gözünü çevirdiği Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki kritik görüşme başladı. Basına kapalı gerçekleşecek görüşme öncesi basın mensuplarının karşısına geçen iki lider, kısa bir açıklamada bulundu. İlk olarak söz alan Putin, "Suriye ordusunun ağır kayıpları var" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: ALACAĞIMIZ KARARLAR BÖLGEYİ DE ÜLKELERİMİZİ DE RAHATLATACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme için Putin'e teşekkür ederek, "Malum, bu görüşmeyi Türkiye'de yapacaktık. Sizin buradaki anayasa çalışmalarıyla, ilgili gelişmeler sebebiyle burada gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

İdlib müzakereleri sebebiyle bir araya gelmelerinin büyük önem arz ettiğini dile getiren Erdoğan, bölgedeki sıkıntı dolayısıyla dünyanın gözünün burada olduğunu söyledi. Erdoğan, "Bugün burada atacağımız adım, alacağımız isabetli kararlar bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır" ifadelerini kullandı.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin tavan yaptığı bir dönemin yaşandığını belirten Erdoğan, "Gerek savunma sanayinde, gerek ticari ilişkilerimizde çok farklı bir dönemin içindeyiz. Bunları çok daha ileri taşımamızın hesaplarını yapıyoruz. Bunları tabii güçlendirerek götürmek de bizim en büyük amacımız. Bunu da başaracağımıza inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

PUTİN: HİÇ KİMSE TÜRK ASKERLERİNİN BULUNDUĞU YERİ BİLMİYORDU

Rusya Devlet Başkanı Putin ise konuşmasında, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilere büyük önem verdiklerini söyledi.

Putin, "Suriye'de hayatını kaybeden Türk askerleri için başsağlığı diliyorum. İnsanların hayatını kaybetmesi her zaman büyük bir trajedidir. Maalesef, Suriye askeri yetkilileri de dahil hiç kimse Türk askerlerinin bulunduğu yeri bilmiyordu" diye konuştu.

Aynı gün içerisinde Suriye ordusunda da kayıplar yaşandığını anlatan Putin, "Suriye ordusunun gerçekten ciddi kayıpları var. Tüm bunlardan dolayı bu olayın bir daha tekrarlanmaması, Türk Rus ilişkilerine zarar vermemesi için görüşmelere devam etmemizde fayda var" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

27 Şubat Perşembe günü İdlib'de gözlem faaliyetleri için bulunan askerlerimize Esed rejiminin düzenlediği hava saldırısında 34 Mehmetçik şehit oldu. Olay sonrasında Rusya tarafından yapılan ilk açıklamada Türkiye'nin askerlerinin yeriyle ilgili Rusya'ya bilgi verilmediği söylendi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise bu açıklamaları yalanlayarak Rusya'ya bilgi verildiğini aktardı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR