Mutasyon kabusu: İngiltere'den gelen yolcular karantinaya alındı
Yeni tip koronavirüsün mutasyona uğramış türünün İngiltere'de görülmesi, Dünya Sağlık Örgütü'nü alarma geçirdi. Bu nedenle gece saatlerinde Türk Hava Yollarına ait uçakla Londra'dan İstanbul'a gelen yolculara PCR testi yapıldı. Yolcular, bir süre evlerinde karantina altında olacak; süreç filyasyon ekipleri tarafından takip edilecek.
GÜNDEM , 21 Aralık 2020 Pazartesi, 08:05
Mutasyon kabusu: İngiltere'den gelen yolcular karantinaya alındı

Mutasyona uğramış koronavirüs türü nedeniyle İngiltere'de bulaş hızının artmasından dolayı, Türkiye'ye İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan yapılan uçuş seferleri, geçici olarak durduruldu.

BAKAN KOCA DUYURMUŞTU

Karar üzerine gece saatlerinde açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında, halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacak ve karantina kuralları uygulanacaktır. Tedbirler tam koordinasyonla yürütülmektedir." ifadelerini kullandı.

125 YOLCUYA TEST YAPILDI

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamasını takiben, Türk Hava Yollarına (THY) ait tarifeli uçakla Londra'dan İstanbul'a gelen ve aralarında kabin ekiplerinin de bulunduğu 125 yolcuya, İstanbul Havalimanı'nda koronavirüs tedbirleri uygulandı. Sağlık ekipleri tarafından uçakta iletişim ve adres bilgileri alınan yolcular, daha sonra havalimanı içerisindeki Kovid-19 PCR testi alanına götürüldü. Burada sağlık ekiplerince yolculardan numune alındı.

TAKİP EDİLECEKLER

Londra'dan İstanbul'a gelen yolcuların, evlerinde karantina altında olacakları ve filyasyon ekipleri tarafından takip altında tutulacakları öğrenildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR