Mutasyona uğramış korona yüzde 64 daha ağır geçiriliyor
Danimarka'da yapılan bir çalışma koronavirüsün daha bulaşıcı İngiltere mutasyonu bulaşan kişilerin hastaneye yatacak kadar ağır geçirme riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi.
DÜNYA , 25 Şubat 2021 Perşembe, 11:53
Mutasyona uğramış korona yüzde 64 daha ağır geçiriliyor

Danimarka'da yapılan bir araştırma İngiltere'de tespit edilen mutasyona uğramış koronavirüsün çok daha bulaşıcı olduğunu ve bu virüsün insanları daha ağır etkilediğini ortaya çıkardı.Araştırmayı yapan Serum Enstitüsü'nden yapılan açıklamada corona virüsünün İngiltere mutasyonunun görüldüğü 2.155 kişiden 128'inin hastaneye yatırıldığı bunun da diğer mutasyonlara nazaran %64 daha yüksek bir seviye olduğu ifadesi yer aldı.Enstitüden yapılan açıklamada çalışmanın İngiltere'de yapılan benzer bir araştırma ile tutarlı olduğu ifade edildi.

3'TE 2'Sİ MUTASYONLU

Geçen hafta Danimarka genelinde daha yaygın virüs türü haline gelen B117, ülke genelindeki bütün yeni vakaların üçte ikisine denk gelmişti. Bu yılın başında Danimarka'da mutasyona uğramış corona virüsü oranı yüzde 5 seviyesinin altındaydı. 1 Mart'ta normalleşme sürecine başlayacak olan Danimarka, corona virüsünün yapısını incelemek üzere geliştirilen genom dizilimi konusunda öncü ülkelerden biri konumunda.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR