NASA, Perseverance'ın iniş videosunu yayınladı
NASA'nın Mars'ta gerçekleştirdiği son görev başarılı bir şekilde devam ediyor. Geçen hafta Perseverance 'ın yüzeye güvenli inişinin fotoğraflarını yayınlayan ajans, şimdi de inişin kritik anlarına ait görüntüleri paylaştı.
TEKNOLOJİ , 23 Şubat 2021 Salı, 11:32
NASA, Perseverance'ın iniş videosunu yayınladı

Jezero Krateri'nde keşif alanı her geçen gün genişliyor

Görüntüler, Perseverance yüzeyden yedi mil yukarıda olduğunda başlıyor. Ayrıca video da, gezginin Mars atmosferine girişi sırasında onu koruyan ısı kalkanın düştüğü görülüyor.

Göreve ilişkin demeç veren NASA'nın vekili Steve Jurczyk yaptığı açıklamada, "Mars'a nasıl inildiğini ya da neden bu kadar zor olduğunu veya bunu yapmanın ne kadar havalı olacağını merak edenler için başka yere bakmanıza gerek yok. Görev yeni başlıyor ve şimdiden uzay keşif tarihindeki en ikonik görsellerden bazılarını sağladı. Bir aracı inşa etmek ve Kızıl Gezegene uçurmak için gereken olağanüstü mühendislik ve hassasiyet düzeyini pekiştiriyor." dedi.

Gezici, Mars'tan gelen seslerin ilk kaydını da yakalayabildi. Mikrofon iniş sırasında hiçbir sesi almamış olsa da, gezginin 20 Şubat'ta ilettiği 60 saniyelik bir kayıt, birkaç saniyelik bir esinti içeriyor.

Ek olarak NASA, yetkililerin ve bilim adamlarının Perseverance 'ın Jezero Krateri'nde ilk birkaç günde yakaladığı video ve görüntüleri tartıştıkları bir brifingi canlı olarak yayınladı. Ajans, inişten gelen 23 binden fazla görüntü dahil olmak üzere keşif aracından şu ana kadar 30GB'tan fazla veri topladığını belirtti.

Gezici, bir nehir gölü olan kraterde antik mikrobiyal yaşamın gezgininin işaretlerini arayacak. Görev, sondaj yapmak için umut verici yerler buduğunda örnekler toplayacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR