NASA'yı şaşırtan gizemli görüntü
Messier 87 galaksisinde, dünyanın en ünlü, gizemli olduğu kadar garip kara deliği, ışık hızının yüzde 99'undan daha yüksek hızlarda molekül ışınları yayarken tespit edildi.
TEKNOLOJİ , 09 Ocak 2020 Perşembe, 14:48
NASA'yı şaşırtan gizemli görüntü

Son yıllarda NASA bilim adamları, Messier 87 galaksisinde fizik yasalarını ihlal ederek hızla hareket ediyor gibi görünen şüpheli bir şeyin görüntüsünü yakaladılar.

NASA tarafından yakalanan görüntü, dünyanın en ünlü, gizemli kara deliği olarak kabul ediliyor. Kara delik, ortasındaki siyah optik delik sayesinde, ışık hızının yüzde 99'undan daha yüksek hızlarda molekül ışınları yayarken tespit edildi.

Event Horizon teleskopundan gelen kara delik fotoğrafları sansasyon yarattı. 2012 ve 2017 yılları arasındaki gözlemlerden toplanan verileri incelerken, Uluslararası Ortaklık bilim adamları, kara deliğin ortasından görünen ışık hızının 6.3 ve 2.4 katı hızlarında salınan yüksek enerji molekülleri ve malzeme ışınlarını gözlemlediler.

Son zamanlarda, garip gizemin gizemi ortaya çıktı, burada cevap çok parlak hareket adı verilen garip bir fenomende yattı.

Harvard ve Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden Brad Senius, araştırmaya katılan yazarlardan biri, "Kırılmaz fizik yasalarından biri, ışığın hızından daha hızlı hiçbir şeyin hareket edemeyeceğidir. Ancak doğaüstü hareket adı verilen inanılmaz bir fenomen örneği bulduk" dediğini hatırlattı.

Brad Senius, "Süper hareket, nesne görüş hattımıza yakın olduğunda gerçekleşir, bu da fizik yasalarını bir şekilde ihlal ettiğini gösterir çünkü ışık kaynağı onu gözlemlerken sürekli olarak ışığı atlar" dedi.

Etkileyici hızlar, radyo dalga boylarında parçacık akışı analiz edilerek kaydedildi. Ancak iki ışın demeti keşfedildiğinde, kara delikten bölgeden yaklaşık 900 ve 2.500 ışıkyılı uzaklıkta patladılar ve araştırmacılar sonunda gizemi çözebildiler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR