Nesli tükenmekte olan saz kedisi görüntülendi!
Aydın Kuşadası'nda nesli tükenmekte olan saz kedisi cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Kuşadası Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Park Müdürü Koray Aşık bu kedinin Deltadaki doğal yaşam dengesi için vazgeçilmez bir tür olduğunu söyledi.
YAŞAM , 11 Şubat 2021 Perşembe, 12:30
Nesli tükenmekte olan saz kedisi görüntülendi!

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkında görev yapan koruma ekibi, koruma ve kontrol faaliyeti esnasında bir yaban hayvanını fark etti. Cep telefonuyla kayıt altına alarak, türünü belirlemeye çalışan ekip üyeleri, hayvanın nesli tükenmekte olan 'saz kedisi' olduğunu tespit etti.

Kuşadası Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Park Müdürü Koray Aşık, yaptığı açıklamada saz kedisinin Milli Park'ta koruma altındaki önemli türlerden olduğunu belirtti.

Milli park sahasının zengin bir yaban hayatı çeşitliliğine sahip olduğunu belirten Aşık, "Nesli tehlike altında olan saz kedisi, Büyük Menderes Deltasında özgürce yaşayan, biyolojik çeşitlilik açısından çok önemli bir yaban hayvanıdır. Bir köpek büyüklüğünde, yırtıcı etçil bir tür olan yaban kedisi, deltadaki doğal yaşam dengesi için vazgeçilmez bir türdür" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR