Netanyahu: Farklılıklarımızı geride bırakmanın zamanı geldi
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, sağcı adayların liderliğinde bir sağ hükümet koalisyonu kurmak için rakiplerine, güçlerini birleştirme çağrısı yaptı.
DÜNYA , 01 Nisan 2021 Perşembe, 09:23
Netanyahu: Farklılıklarımızı geride bırakmanın zamanı geldi

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, geçtiğimiz hafta yapılan parlamento seçimlerinin ardından aşırı sağcı Yamina partisinin lideri Naftali Bennett'e ve sağcı Yeni Umut partisi lideri Gideon Sa'ar'ı koalisyon kurmak için güçlerini birleştirmeye çağırdı. Netanyahu televizyonda yayınlanan açıklamasında, "Farklılıklarımızı geride bırakmanın zamanı geldi" ifadelerini kullanarak, "Yıllarca sürecek istikrarlı bir sağcı hükümet kuralım" dedi. Netanyahu, mevcut müttefikleri ile Yamina ve Yeni Umut'un içinde olduğu bir koalisyon oluşturması halinde 120 sandalyeli parlamentoda 65 sandalyenin sahibi olabilir.

Yeni Umut'tan Netanyahu'ya ret

Seçim kampanyasında vaatleri arasında Netanyahu'ya görevi bıraktırmak olan Yeni Umut partisinin lideri Sa'ar, Netanyahu'nun çağrısını reddetti. Sa'ar, seçmenlere verdiği sözünü yineleyerek, başbakan olarak Netanyahu'nun olduğu bir hükümete katılmayacağını ifade etti.

Olağandışı işbirliği çağrısı

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ise yaptığı açıklamada, ülkede devam eden siyasi çıkmazı çözmek için yeni bir hükümet kurulmasında "olağandışı işbirliği" çağrısında bulundu. Öte yandan İsrail, son 2 yılda 4'üncü kez sandık başına gitti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR