Netflix'teki Hz. İsa filmi Hristiyan toplumunun tepkisini çekti
Brezilya'da Netflix'in, Hz. İsa'yı eşcinsel biri gibi gösterdiği için dine hakaret ettiği eleştirilerine maruz kalan komedi yapımını, yayından çekmesi istendi.
DÜNYA , 09 Ocak 2020 Perşembe, 11:12
Netflix'teki Hz. İsa filmi Hristiyan toplumunun tepkisini çekti

Rio de Janeiro hakimi Benedicto Abicair, Brezilyalı bir Katolik örgütünün Netflix'te yayınlanan "The First Temptation of Christ" (İsa'nın İlk Günahı) adlı yapımın "milyonlarca Katolik'in onurunu kırdığı" gerekçesiyle yaptığı başvuru üzerine, şirketin bu yapımı yayından kaldırmasına hükmetti.

Abicair, yapımın yayından çekilmesinin, "sadece Hristiyan toplumu değil, çoğu Hristiyan olan Brezilya toplumu açısından da faydalı olacağını" açıkladı.

Netflix ve yapımcı film şirketi Porta dos Fundos, mahkeme kararı hakkında açıklama yapmadı.

Porta dos Fundos'un Rio'daki merkezi, yapım nedeniyle Noel arifesinde bir grubun molotofkokteylli saldırısına uğramıştı. Olayda yaralanan olmazken sosyal medyada paylaşılan bir videoda üç kişi, saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

"The First Temptation of Christ" filminde 30. doğum gününde eve dönen Hz. İsa, eşcinsel olduğunu ima ediyor. Filmin yapımcıları, bunun ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR