Nijerya'da yüzlerce kız öğrenci kaçırıldı!
Kimliği henüz belirlenemeyen silahlı kişiler, sabah erken saatlerde eyaletin Jangebe bölgesindeki Devlet Kız Lisesine saldırdı. Yüzlerce kız öğrencinin kaçırıldığı saldırıda, çok sayıda öğrenci ise kaçmayı başardı.
DÜNYA , 26 Şubat 2021 Cuma, 11:19
Nijerya'da yüzlerce kız öğrenci kaçırıldı!

Nijerya'nnın kuzeybatısındaki Zamfara eyaletindeki bir okula yönelik saldırı gerçekleştiği duyuruldu. Açıklamayı Zamfara eyaletinin valisinin sözcüsü yaptı. Yapılan açıklamada saldırganların bölgede bulunan bir okula baskın düzenlediği ve bazı öğrencilerin kaçırıldığı belirtildi. Yetkililer kaç kişinin kaçırıldığına dair bir açıklama yapmadı.

10 GÜN ÖNCE BENZER OLAY YAŞANMIŞTI

Nijerya'da benzer bir olay sadece 10 gün önce yaşanmıştı... Silahlı bir grup saldırgan Kagara bölgesindeki Government Science Koleji'ne baskın yapmış ve yatılı okulda 50 kişinin bulunduğu ve 26 öğrenci ile dört öğretmenin kaçırıldığı tespit edildi.

FİDYE İÇİN KAÇIRIYORLAR

Geçmişte IŞİD'in bir uzantısı olan Boko Haram'ın bölgede aktif olduğu bilinirken, benzer saldırılar bölgede daha önce de gerçekleştirdi. Sık sık bu tür saldırılar gerçekleştiren Boko Haram, fidye için bu yolu tercih ediyordu. En son 2014 yılında 270'den fazla öğrenciyi kaçıran Boko Haram'ın elinde bu öğrencilerden yaklaşık 100'ünün bulunduğu tahmin ediliyor.

RESMİ AÇIKLAMA GELMEDİ

Nijerya'da silahlı kişiler, 17 Şubat'ta da Niger eyaletindeki Kagara bölgesinde yatılı okula saldırı düzenleyerek 27 öğrenci ile 3'ü öğretmen 15 sivili kaçırmış ve 2 öğrenciyi öldürmüştü.

OTLAK KAVGASI

Zamfara eyaleti 5 yıldır, hayvancılıkla uğraşan Fulaniler ile çiftçilik yapan bazı kabilelerin şiddetli çatışmalarına sahne oluyor. Hayvanlarını otlatmak için ülkenin güneyine göç eden Fulaniler, çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştığını ve kendilerine saldırdığını iddia ediyor.Bölgede çatışmalar nedeniyle yaklaşık 2 bin kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.Zamfara Eyaleti Valisi Bello Mohammed Matawalle öncülüğünde 2019 iki grup, aralarındaki çatışmaları bitirecek barış anlaşmasını imzalamış ve 2 binden fazla çete üyesi silah bırakmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR