Nilüfer'de enginar festivali
Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 8’incisini düzenlediği Hasanağa Enginar Festivali renkli görüntülere sahne oldu.
BURSA , 25 Mayıs 2015 Pazartesi, 12:25
Nilüfer'de enginar festivali
Dünyanın en kaliteli enginarlarının yetiştirildiği Hasanağa bu yıl sekizinci kez enginar festivaline ev sahipliği yaptı. Gelenekselleşen Hasanağa Enginar Festivali bu yıl da ilgi gördü. Yöre halkının yanı sıra Bursalıların da ilgi gösterdiği Hasanağa Enginar Festivali’nde kurulan stantlarda halkın dünyanın en iyi enginarlarını satın almaları sağlandı. Festivalde ünlü yemek şefi Yunus Emre Akkor da birbirinden leziz enginar yemekleri hazırlayarak katılanlara ikram etti ve tariflerini paylaştı.
Festivalde en leziz enginar yemeği ve en iyi enginar üreticisi yarışmaları düzenlendi.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey ve Şef Yunus Emre Akkor’un da jüri üyesi olduğu yarışmalarda dereceye girenler para ödülü ve plaketle ödüllendirildi.

“En iyi enginar üreticisi” kategorisinde birinci Ahmet Adalı, ikinci Kadir Işık, üçüncü de Ömer Çinkaya isimli çiftçi oldu. Jürinin karar vermekte zorlandığı “en leziz enginar yemeği” yarışmasında da Semra Hatice Sönmez “enginar rüyası ” isimli tatlısıyla birinci, Şennur Uyar ikinci, Neşe Erken üçüncü oldu.
T
ürkiye’de enginar üzerine yapılan tek festivalin Hasanağa’da düzenlendiğine dikkati çeken Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bölgemizde yetiştirilen enginar hem lezzeti hem de üretim şekliyle Türkiye’de örnek. Herkesin enginar yemesini arzu ediyoruz. Yetiştiricilerimize gönülden teşekkür ediyorum. Bölgemizin enginarını bilenler zaten talep ediyor, bilmeyenlere de anlatmaya, duyurmaya çalışıyoruz” dedi.

Festivalde Nilüfer Belediyesi Roman Orkestrası ve Liselerarası Müzik Yarışması’nda birinci olan Bursa Anadolu Lisesi öğrencileri mini bir konser verdi. Nilüfer Halk Dansları ekipleri festivalde yaptığı gösterilerle büyük ilgi toplarken, Hasanağa İlkokulu öğrencileri de sergiledikleri figürlerle ayakta alkışlandı.

Festivalin finaline ise Pınar Dilşeker damgasını vurdu. Ünlü sanatçı söylediği şarkılarla hayranlarını coşturdu. İzleyenler sevilen parçalara hep bir ağızdan eşlik etti. Yaklaşık iki saat süren konser sonunda ünlü sanatçıya Nilüfer Belediyesi Başkan Danışmanı Ali Karamık çiçek vererek teşekkür etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR