O ülkede renkli araba yasaklandı!
Türkmenistan'daki renkli araba yasağıyla sadece beyaz renkli arabaların kullanılmasına karar verildi. Vatandaşlar arabalarını beyaza boyamaya başlayınca Aşkabat'ta beyaz boya kıtlığı yaşandı.
DÜNYA , 05 Mayıs 2018 Cumartesi, 10:18
O ülkede renkli araba yasaklandı!

Türkmenistan yönetiminin ülkede sadece beyaz renkli arabaların kalmasına karar verdiği belirtildi.

Türkmen medyasında yer alan habere göre, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta Şehir Günü'nün kutlandığı 25 Mayıs'a kadar şehirde sadece beyaz arabalar kalacak. Beyazın, Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhamedov'un en sevdiği renk olduğu hatırlatıldı.

Aşkabat'ta yıl başından beri polis şehirde sadece beyaz renkli arabaların hareket etmesine izin veriyordu. Başkent sakinleri, sahip olduğu renkli arabalarını diğer bölgelere satmak zorunda kalmıştı. Ancak şimdi 'renkli araba yasağı' tüm ülke için geçerli olmaya başladı.

ARABALARI BEYAZA BOYAMAYA BAŞLADILAR

Siyah ve renkli araçların 'yasaklanması' nedeniyle vatandaşlar arabalarını beyaza boyamaya başladı. Talepteki büyük artış yüzünden boyama hizmetinin fiyatında da sert yükselme yaşandı.

Ortalama boyama fiyatı şimdi 18 bin manat, yani 5 bin 143 dolar.

Aşkabat'ta beyaz boya kıtlığı yaşanıyor. İki ay içerisinde, Birleşik Arap Emirlikleriyapımı 4.2 kiloluk boya kutusunun fiyatı 1.5 kat arttı. Boyama merkezleri, daha ucuz olan Çin yapımı boyaları da teklif ediyor.

Bir aracın boyanması yaklaşık 1 ay sürdüğü için şehirdeki tüm taksiciler işsiz bekliyor. Oysa büyük kısmı için taksicilik tek geçim kaynağı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR