Obama ve Şi'nin gündemi siber güvenlik
ABD Başkanı Barack Obama ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, California'daki ortak basın toplantısında siber güvenlik meselesine değindi.
DÜNYA , 08 Haziran 2013 Cumartesi, 12:10
Obama ve Şi'nin gündemi siber güvenlik

ABD Başkanı Barack Obama ve ülkesini ziyaret eden Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, bir araya geldikleri California'da düzenledikleri ortak basın toplantısında siber güvenlik meselesine değindiler.

Obama, tartışma konusu olan siber güvenlik meselesini "alışılmadık bir durum" sözleriyle değerlendirirken, Şi ile temaslarının ilk turunda büyük ölçüde bu konunun ele alındığını kaydetti.

ABD ve Çin'in, siber meselelere ilişkin "kesin bir anlayışa" varmalarının önemine değinen Obama, ABD hükümetine ve iş dünyasına ait bilgisayarlara yönelik korsan saldırılar konusunda Çin'i suçlamaktan imtina gösterdi.

Çin Devlet Başkanı Şi de söz konusu siber saldırılarda ülkesinin parmağı olduğu suçlamalarını kabul etmeyerek, ülkesinin de siber casusluğun kurbanı olduğunu söyledi.

Şi, siber güvenliğin, iki ülkenin pragmatik olarak bir arada çalışabileceği bir alan olduğunu ifade ederek, ABD ve Çin'in, siber güvenlik meselesini tartışmak üzere bir çalışma grubu kurmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve iki ülkenin, meseleyi çözmeye çalışırken konuya büyük itina göstermesi çağrısında bulundu.

Çin Devlet Başkanı, ABD Başkanı ile telefonda ve yazışarak temaslarını sürdürme sözü vererek, Obama'yı da benzer bir görüşme için Çin'e davet etti.  

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR