Oktay Vural'ı şoke eden protesto
Türkiye Politika ve Araştırma Merkezi'nin (Centre for Policy and Research on Turkey) davetlisi olarak Londra'ya giden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Oktay Vural, protesto edildi.
GÜNDEM , 07 Aralık 2013 Cumartesi, 11:06
Oktay Vural'ı şoke eden protesto

Vural, Türkiye Cumhuriyeti devletinin milli ve üniter devlet yapısının ciddi bir tehdit altında olduğunu savundu. "Bütün gidişat, adeta cumhuriyetimizin kurulduğu temellerle milletimizin varolduğu temelleri ayrıştırmaya yönelik bir hedefe doğru gitmektedir" diyen Vural, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir millet düşünün ki, adını tartışıyorsa, bir devlet düşünün ki, yapısını tartışıyorsa nereye gideceği bilinmeyen rüzgarın akışına bırakılmış demektir. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti birtakım komite odalarında, birtakım siyaset terzilerinin kesip biçtiği, inşa ettiği bir millet değildir ki. Biz bu coğrafyada kendi irademizle varolduk, kendi irademizle burayı vatan yaptık, bu iradeyi ortadan kaldırmak isteyenlere karşı kendi irademizle yine yaptık. Biz koloni olmadık, bu coğrafyanın hakimi olduk, egemeni olduk. Başka ülkeler gibi Türk milletini ve devletini, ulus inşa modelleri, devlet inşa modelleriyle birileri birtakım projelerle getirecek, sözde barış ve çözüm süreci adı altında bize 'analar ağlamasın' edebiyatıyla bunu hazmettirecek. Böyle birşey yok."

"Yaşanan krizin bizi nereye götürdüğünü çok iyi görmemiz lazım" diyen Vural, "Netice itibariyle Türkiye'yi yöneten bir irade var. Bir geminin dümenindeler. Bu geminin dümeninin kayalıklara doğru gitmesi karşısında uyarılarımızı yapıyoruz. Ama gemide biz de varız. O zaman ya geminin istikametini değiştirecekler ya da kaptanı değiştireceğiz" ifadelerini kullandı. Vural, milli kimlik yerine anayasa vatandaşlığı ya da Türkiyelilik gibi kavramların getirilmesinin "milli benliliği bilmemek" anlamına geldiğini söyleyerek, "Biz sosyal bütünleşmeden yanayız. Türk milleti bu coğrafyaya geldiği zaman, hiçbir etnik yapıyı yok etmemiş, göçe zorlamamıştır. Savaş zamanları dışındaki tedbirlerin dışında" diye konuştu.

Oktay Vural'ın bu ifadesinin ardından, konuşmasının 15. dakikasında ismi Figen Kaynak olduğu öğrenilen ve Kürt kökenli olduğunu belirten kadın ayağa kalkarak, "Bu söyledikleriniz doğru değil. Evet yaptınız 20 yıl, 30 yıl önce göçe zorladınız. Cennet vatanımız oradayken, bizler neden buradayız?" dedi. Vural, bunun üzerine Diyarbakır doğumlu olduğunu belirterek, "Bu konuda Türk milletine kimse haksızlık yapmamalıdır. Herkes Türk milletinin kadrini bilmelidir" yanıtını verdi. Protestocunun yaklaşık yarım saat süren tartışmalar sırasında, "Öyle bir ahdederim ki, evlatlarınızdan hayır görmezsiniz" ve "Buradan sağ çıkamazsınız" gibi ifadeler kullanması gerginliğin artmasına neden oldu. Kaynak'ın ısrarlı müdahalesi nedeniyle, konuşması sık sık bölünen Vural, katılımcılara hitap etmeye devam etti. Oktay Vural ile zaman zaman karşılıklı tartışmaya giren protestocu Kaynak, diğer katılımcıların ikna etmeye çalışmasına rağmen programı terketmedi. Polisin çağrılmasının ardından ise Kaynak restorandan çıkarıldı.

MHP Grup Başkanvekili Vural, konuşmasının devamında ise "Türk milletini kimse bölemeyecektir. Askerimize, polisimize kurşun sıkanlar, Doğu ve Güneydoğu'da mezralarda Kürt kökenli kardeşlerimizi öldüren PKK, Kürt kökenli insanların temsilcisi değildir. PKK bölücü terör örgütüdür" dedi. Bir milletin etnik kimliklere ve mezheplere göre ayrılması durumunda birlikte yaşamasının mümkün olamayacağını kaydeden Vural, Irak'ta ve Suriye'de etnik kimlik ve mezhebe dayalı çatışmaların örneklerinin görüldüğünü ifade etti. Konuşmasında hükümetin dış politikasını da eleştiren Vural, "Siz eğer Irak'a, Suriye'ye etnik kimlik ve mezhepler ekseninde bakarsanız, birileri de gelir aynı eksende sana bakmaya başlar. Bugün Türkiye Irak'ta maalesef kala kala bir Barzani'ye kaldı. Suriye'nin kuzeyinde PKK-PYD egemenlik alanı oluşturuyor. Milli devlet esasına göre oluşturulmayan dış politika Türkiye'ye büyük bir risk ve tehdit olarak dönmektedir" diye konuştu. Oktay Vural, İngiltere'nin başkenti Londra'daki üç günlük temasları boyunca ayrıca, Avam Kamarası ve King's College Üniversitesi'nde konuşmalar yaptı, ayrıca Portsmouth'taki Türk Deniz Şehitliği'ni ziyaret etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR