Olimpiyatlar bugün futbolla başlıyor
Galler bölgesinin başkenti Cardiff'te TSİ 18:00'de yapılacak karşılaşmada Britanya kadın milli futbol takımı, Yeni Zelanda ekibine karşı mücadele edecek.
SPOR , 25 Temmuz 2012 Çarşamba, 15:20
Olimpiyatlar bugün futbolla başlıyor

Futbol turnuvaları uzun sürdüğü için başlangıç düdüğü açılış töreni beklemeden çalınıyor.
Aynı şekilde okçuluk yarışları da cuma sabahı başlayacak. Açılış töreni ise Cuma akşamı yapılıyor.
Saat kulesi haber verecek

Olimpiyat Oyunları, staddaki törenin yanısıra Londra'nın simgesi Saat Kulesi'ndeki zil silsilesiyle de şehre duyurulacak.
Saat kulesi son olarak 1952 yılında Kral George IV'nın ölümü nedeniyle saatleri haber vermenin dışında çalmıştı.
Saat kulesi cuma günü 3 dakika süreyle çalacak.
Britanya takımının antrenörü Hope Powell, olimpiyat oyunlarının açılışını yapacak olmanın büyük bir onur olduğunu ve kadın futbolunun ne kadar iyi olduğunu herkese göstermeyi umduklarını söyledi.
Takım kaptanı Casey Stoney de maçın kadın futbolunu tanıtmaya yardımcı olacağını umduğunu belirtti.

Maç için Cardiff'in yaklaşık 75 bin kapasiteli stadyumunda biletlerin yarısının satıldığı bildiriliyor.
Gecenin ikinci maçı, kadın futbolunda adını yeni yeni duyurmaya başlayan Kamerun ile Brezilya'nın popüler milli takımı arasında yapılacak.
Glasgow ve Coventry kentlerinde de dört maç daha oynanıyor.
Özel şeritler
Öte yandan Olimpiyat takımlarının trafikte sıkışıp kalmaması için yollarda özel şerit uygulaması Londra merkezinde de başladı.
Londra'da yaklaşık 50 kilometre, ülke çapında ise 280 kilometre yol, Olimpiyat ekiplerine, yetkililere ve akreditasyonu olan medya mensuplarına ayrıldı.
Bunun için bazı kavşaklar trafiğe kapatıldı, otobüs duraklarının yeri değiştirildi, park yasakları getirildi.
Sabah 06:00 ile geceyarısı arasında geçerli olacak sınırlamaları ihlal edenler 130 sterlin ceza ödeyecek.

Londra Ulaşım Kurumu'nun olimpiyatlardan sorumlu müdürü Mark Evers de kent halkına evlerinden daha erken çıkma ve alternatif yollar araştırma çağrısı yaptı.
Grev çekişmesi
Bu arada hükümetin avukatları, olimpiyatlar öncesinde grev tehdidinde bulunan kamu çalışanlarını durdurmak için mahkemeye gitti.
Aralarında Heathrow ve diğer havaalanlarındaki pasaport kontrol görevlilerinin de bulunduğu kamu çalışanları yarın greve gidebileceklerini söylüyor.
Hükümet sendikanın grev oylaması sırasında teknik hata yaptığını öne sürerek eylemin iptalini istiyor ve olimpiyatlar öncesinde grev yapılmasını "sorumsuzluk" diye niteliyor.
Heathrow'a yarın olimpiyatları izlemeye gelen binlerce kişinin inmesi bekleniyor.
Kamu ve Ticari Hizmetler Sendikası PCS ise İçişleri Bakanlığı'ndaki kesintiler yüzünden 8.500 kişinin işinin tehlikede olduğunu söylüyor.
Sendika, atletlerin çoğu Londra'ya Perşembe gününden önce geldiği için eylemlerinin olimpiyatlara gölge düşürmeyeceğini savunuyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR