Ölmüş eşin spermi için hukuki mücadele
İngiltere'de bir kadın ölmüş eşinin dondurulmuş sperminin yok edilmesini önlemek için hukuki mücadele başlattı.
DÜNYA , 07 Aralık 2013 Cumartesi, 14:50
Ölmüş eşin spermi için hukuki mücadele

İngiltere 'de bir kadın ölmüş eşinin dondurulmuş sperminin yok edilmesini önlemek için hukuki mücadele başlattı. 28 yaşındaki Beth Warren'a eşinin sperminin Nisan 2015 tarihinden sonra saklanamayacağı söylenmişti.

Beth'in eşi Warren Brewer Şubat 2012'de beynindeki tümörün büyümesi sonucu hayatını kaybetmiş; Warren Brewer, ölümünden sonra sperminin eşi tarafından kullanılmasına izin verilmesini istemişti. Sekiz yıldır birlikte olan Beth ve Warren çifti, Warren'ın ölümünden altı hafta önce evlenmişti. BBC'den Fergus Walsh'ın haberine göre evliliklerinin ardından Beth, soyadını Warren olarak değiştirmişti.

 Birmingham'da yaşayan Beth Warren, "Babasını asla tanımayacak bir çocuğu dünyaya getirmenin büyük bir karar olduğunun farkındayım" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "O kararı şu anda almam mümkün değil, hayatımı oturtmak için zamana ihtiyacım var. Belki de bu çocuğa sahip olmayı istemeyeceğim ama şu acılı günlerim geçtikten sonra özgürce karar verebilmek istiyorum. "Eşimin ölümünden yalnızca birkaç hafta önce de erkek kardeşimi bir trafik kazasında kaybettim. Başetmem gereken çok şey vardı."

'Zaman tanınmalı'

Beth Warren'ın avukatı James Lawford Davies de düzenlemelerin adil olmadığını söyledi ve "Beth'in eşinin ve kardeşinin kaybıyla yaşadığı acıyı atlatması için kendisine zaman tanınmalı ve bu kadar önemli bir kararı hayatının şu aşamasında almaya zorlanmamalı" diye konuştu.

Warren Brewer'ın sperminin Nisan 2015 tarihine kadar kullanılması gerekiyor. Ancak sperm çözülür ve embriyo üretiminde kullanılırsa, yedi yıl daha saklanabiliyor. Söz konusu zaman sınırlaması ayrıca Beth Warren'ın eşinin spermini bir çocuk sahibi olmak için kullanabileceği, ancak ikinci bir çocuk sahibi olamayacağı anlamına da geliyor. Beth Warren'ın davası önümüzdeki yıl görülmeye başlanacak. Davanın ölüm sonrası çocuk sahibi olma konusundaki tartışmaları alevlendirmesi bekleniyor. 1997 yılında Diane Blood, ölmüş eşinin spermiyle çocuk sahibi olmaya hak kazanmış, Belçika'da gördüğü tedaviyle iki çocuk sahibi olmuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR