Ölü Deniz'in yanı başında skandal görüntü! Harekete geçtiler...
Ürdün'de yer alan Ölü Deniz'in hemen yanında bulunan 'Ölü Deniz havuzu' renk değiştirdi. Kırmızıya dönen göl ile ilgili harekete geçen ekipler söz konusu olayın nasıl medyada geldiğini aydınlatmaya çalışıyor. Uzmanlar ise iki olasılık üzerinde duruyor.
DÜNYA , 14 Eylül 2021 Salı, 10:57
Ölü Deniz'in yanı başında skandal görüntü! Harekete geçtiler...

Dünya, Ürdün'den gelen görüntüleri konuşuyor... Zira 'Ölü Deniz havuzu' olarak anılan göl kırmızıya döndü. Ölü Deniz'in yanı başındaki gölün son hali Ürdün Su ve Sulama Bakanlığı'ndan işçiler tarafından keşfedildi. Görüntüler kısa sürede sosyal medyada yer aldı, binlerce defa paylaşıldı ve viral oldu.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, bu görüntüler sonrası yetkililer harekete geçti. Gölden alınan su örneklerinin incelenmesine başlandı. Yetkililer, rahatsız edici renk değişiminin nedenini henüz belirlemedi. Gelen ilk haberlere göre, renk değişiminin nedeni yosun veya demir oksit varlığına bağlı olabilir.

Al-Karak Konseyi Su ve Tarım Komitesi başkanı Fathi Al-Huwaimel, suyun kaynağının belirlenmesi için yetkililerle temasa geçildiğini söyledi. Kökeni yaklaşık dört milyon yıl öncesine dayanan bu bölge, dünyanın en tuzlu su kütlelerinden biridir ve dünyanın en alçak noktasıdır. Bu arada Ürdün Jeologları Sendikası başkanı Sakhr Al-Nusour ise söz konusu renk değişiminin insanlar tarafından eklenen maddelerden kaynaklanmış olabileceğini belirtti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR