On binlerce kişiye atama müjdesi!
On binlerce engelli şehit yakını, gazi, terör mağduru ve yetimni ataması için düğmeye basıldı. Kamuda görev alacakların atamalarını 20 Mayıs'ta Başbakan Ahmet Davutoğlu yapacak
EKONOMİ , 10 Mayıs 2015 Pazar, 09:15
On binlerce kişiye atama müjdesi!
Hükümet, on binlerce engelli, şehit yakını, gazi, sivil terör mağduru ve yetimin kamuda iş başı yapacağı süreci başlattı. Dezavantajlı durumda yer alan 8 binin üzerinde vatandaşkamuya atanacak. 

Atamalar, 20 Mayıs tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılacağı törenle gerçekleştirilecek. Bu atamalarla birlikte kamuda işe başlayan engelli, şehit yakını sayısı 50 binin üzerine çıkacak. Devlet Personel Başkanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yaptığı planlama ile 20 Mayıs tarihinde engelli, şehit yakını, sivil terör mağduru, gazi ile çocukluklarında devlet yurtlarında koruma altında büyümüş 8 binin üzerinde kişi kamuda iş başı yapmanın sevincini yaşayacak. Atamalar, engellilere özel geliştirilen sınav sistemi EKPSS ile şehit yakınları ile ilk kez sivil terör mağdurlarına sağlanan yasal haklar çerçevesinde yapılacak. 

KURA İLE BELİRLENDİ 

Atamalar, 15-24 Nisan tarihlerinde başvuruları alınan EKPSS ve kura sonucuna göre istihdam edilecek engelliler, 13-24 Nisan tarihlerinde başvuruda bulunan Aile Bakanlığı'nın daha önce sosyal hizmet modellerinden yararlanan kişiler ile şehit yakınları, gazi, sivil terör mağduru ile vazife malullerini kapsıyor. 

50 BİNİN ÜZERİNDE PERSONEL

Aile Bakanlığı'nın verilerine göre, kamuda iş imkanı sağlanan engelli sayısı 2002'de 5 bin 77 iken 2015'te 6 kat artarak, 36 bin 165'e ulaştı. Terörle Mücadele Kanunu'nda yapılan yasal değişiklikler sonrasında ise son 7 aylık süreçte 7 bin 85 şehit yakını, gazi ve vazife malulünün kamuda ataması sağlandı. 20 Mayıs tarihinde yapılacak atamalarla birlikte kamuya yerleşen kişilerin sayısı 50 bini geçmiş olacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR