Osman Gazi'nin eşi Rabia Bala Hatun nasıl öldü? İşte Bala Hatun'un Bursa'daki hayatı
Bala Hatun'un hayatı Kuruluş Osman dizisi ile gündemde yer almaya devam ediyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin eşi ve Şeyh Edebali'nin kızı olan Bala Hatun, tarihte Orhan Bey'in annesi Malhun Hatun ile karıştırılıyor. Dizide oyuncu Özge Törer'in hayat verdiği Bala Hatun, tarihte Alâeddin Paşa'nın annesi kabul ediliyor. 1324 yılında öldüğü bilinen Bala Hatun'un oğlu Alâeddin Paşa ise Osmanlı Devleti'nin ilk veziri olarak görülüyor. Peki, Kuruluş Osman Bala Hatun kimdir ve çocukları var mı? İşte, tarihte Bala Hatun'un hayatı ile ilgili merak edilen bilgiler.
YAŞAM , 13 Ekim 2021 Çarşamba, 21:54
Osman Gazi'nin eşi Rabia Bala Hatun nasıl öldü? İşte Bala Hatun'un Bursa'daki hayatı

Kuruluş Osman Bala Hatun, dizide gebe olmasının ardından merak konusu oldu. Dizide çocuğu olmayan Bala Hatun'un hamile olması ekran başındakilerin dikkatini çekti. Malhun Hatun ve Râbi'a Bala Hâtun olmak üzere iki eşi olduğu bilinen Osman Gazi'nin Bala Hatun'dan Alâeddin Ali Bey adında oğlu olduğu tarihi kaynaklarda yer alıyor. Osmanlı kroniklerine göre Osman Gazi'nin ölümünden sonra Orhan Gazi ile birlikte Şehzade Alâeddin'in ismi beylik için konuşulmuş; iki kardeş arasında yapılan görüşme sonunda Şehzade Alâeddin, kendi isteğiyle beylikten feragat etti.

BALA HATUN KİMDİR?

Tam olarak ne zaman doğduğu bilinmeyen Rabia Bala Hatun, 13. yüzyılda yaşamını sürdürmüştür. Osman Bey'in eşi, Şeyh Edebali'nin kızı olan Rabia Bala Hatun, zaman zaman Orhan Bey'in annesi Malhun Hatun ile karıştırılabiliyor. Osman Gazi ilk evliliğini 1280 yılında, Orhan Gazi'nin annesi olan ve Selçuklu vezirlerinden Ömer Abdülaziz Bey'in kızı Mal Hatun ile yapmıştır. Osman Gazi, 1289 yılına doğru Şeyh Edebali'nin kızı Rabia Bala Hatun ile evlenmişti.

Rabia Bala Hatun Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam ilahiyatçısı olan Şeyh Edebali'nin kızı ve Şehzade Alâaddin'in annesiydi. Rabia Bala Hatun'un mezarı, babası Şeyh Edebali'nin Bilecik'te bulunan türbesinin yanındaki bir yerde, annesi ile beraber bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre, Rabia Bala Hatun 1324 yılında vefat etmiştir. 1289 yılına doğru Şeyh Edebali'nin kızı Rabî'a Bâlâ Hâtun ile evlenince, nüfuzu ve kudreti arttı.

ALEADDİN BEY KİMDİR?

Osmanlı kroniklerine göre Osman Gazi'nin ölümünden sonra Orhan Gazi ile birlikte Şehzade Alâeddin'in ismi beylik için konuşulmuş; iki kardeş arasında yapılan görüşme sonunda Şehzade Alâeddin, kendi isteğiyle beylikten feragat etmiştir. Tarihî kaynaklarda alçakgönüllü kişiliği öne çıkarılır.

Bursa'daki tekkesinde derviş hayatı yaşamayı tercih eden Alâeddin Bey'in daha sonra Orhan Bey'in isteği ile bazı bürokratik görevler aldığı ve bazı seferlere katıldığı düşünülür. Kimi kaynaklara göre Alâeddin Bey, vezirlik sisteminin kurulmasına rol oynamış bir kişidir ve Osmanlı'nın ilk veziridir; ayrıca "paşa" ünvanını kullanan ilk hanedan mensubudur. defnedilmiştir.

Alâeddin Bey, bir süre vezirlik ve ordu komutanlığından sonra tekke yaşamına döndü. Kükürtlü'deki tekkesinde yaşadı. Hayırseverliği ile tanındı. Kaç yaşında ve hangi nedenle öldüğü kesin olarak bilinmez. 1333 yılında Bursa'da öldüğü düşünülür. Bazı kaynaklar bir savaşta şehit düştüğünü de bildirirler. 333 yılında Biga Kalesinde hayatını kaybettiği de söylenmektedir. Oğlu Hızır Bey aracılığıyla soyu devam etmiştir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR