Otomobilde bayram yolculuğu yapacaklar için önlemler
Kurban Bayramı tatilinin sıcak yaz aylarına denk gelmesiyle birlikte, değişen yol koşullarına hazırlıklı olunması için sürücülerin araç bakımlarını tamamlamaları gerekiyor.
GÜNDEM , 22 Temmuz 2020 Çarşamba, 17:14
Otomobilde bayram yolculuğu yapacaklar için önlemler

Mevsimin değişmesiyle birlikte ısınan hava, araçların yol koşullarına uygun şekilde hazırlanmasını zorunlu kılıyor. Sıcak havalara denk gelen Kurban Bayramı tatilinde uzun yola çıkacak olan hem binek hem de ticari araç sahiplerinin güvenli bir sürüş için araçlarını sıcak hava koşullarına hazır duruma getirmeleri gerekiyor. Continental yetkilileri güvenli bir sürüş deneyimi için lastik ve yağ değişiminden fren ve motor bakımına kadar aracın ihtiyaç duyduğu tüm bakımın yaptırılması gerektiğini belirtiyorlar.

Yaz lastiklerine geçiş yapılmalı

Kış lastikleri, havaların ısınmasıyla birlikte fren mesafesini artırıyor ve yol tutuş performansını azaltıyor. Bu sebeple yaz aylarında yaz lastiklerinin kullanılması büyük önem taşıyor. Sürüş güvenliğini artırmak için araca takılan tüm lastiklerin aynı desene sahip olması; aksi bir durumda ise aynı aks üzerinde aynı desen yapılarına sahip lastiklerin kullanılmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Lastiklerde yasal diş derinliği minimum 1,6 mm olmasına rağmen daha güvenli sürüş için diş derinliğinin 3 mm'nin altına düşmemesi oldukça önemli. Continental, yola çıkmadan önce ise lastik hava basıncının ve stepnelerin düzenli olarak kontrol edilmesi konusunda uyarıyor.

Güneş ışığı ve lastik basıncı

Güneş ışığına uzun süre maruz kalmış lastikler ısınır ve lastiğin içerisindeki hava basıncı yükselir. Sürücüyü yanıltabilecek bu gibi durumlar için lastikleri kontrol gerekiyor. Araçların rot-balans yani ön düzen ayarlarının yapılmasının yanı sıra amortisörleri, amortisör takozları ve diğer süspansiyon sistemlerinin kontrol edilmesi yaz bakımı için gerekli. Fren balataları için de uyarıda bulunan yetkililer hidrolik sıvısının tam olması gerektiğini; eskimiş aşınmış yaralanmış ve çatlaklar oluşmuş ise vantilatör kayışı ve triger kayışının yenisi ile değiştirilmesi gerektiğini aktarıyor.

Araç hijyeni her zamankinden önemli

Pandemi sonrasında girilen normalleşme döneminde, araçlardaki hijyen ve dezenfekte kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekiyor. Kullanım öncesi ve sonrasında araç içinin detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken önlemler ise şu şekilde olmalı:

Araç kapı kolları, vites kolu, döşemeler, araba anahtarı ve direksiyon gibi sık temas edilen yerler temiz bir bez ve dezenfektanla düzenli olarak temizlenmeli.

Polen ve hava filtreleri kontrol edilmeli.

Güvenli bir yolculuk için yola çıkmadan önce sağlıklı ve derin bir uyku alınmalı.

Aracın yakıt düzeyi kontrol edilmeli ve tüketilecek yakıt miktarı hesaplanmalı.

Torpido, araç ekranı ve multimedya sistemleri gibi kısımların gün içinde temizlik sıklığı artırılmalı.

Araç temizliği ve el hijyeni için kullanılan kolonya ve dezenfektan gibi ürünlerin ısınan havalarla birlikte araç içinde bırakılmamasına dikkat edilmeli.

Araç bakımının uygun şekilde yapılması ve hijyen önlemlerinin alınmasının yanı sıra güvenli bir yolculuk ve sürüş deneyimi için sürücülere de büyük rol düşüyor. Bu noktada da; uyku, halsizlik ya da ağırlığa neden olacak yiyeceklerden kaçınılmalı. Enerji verecek gıdalar tercih edilmeli.

Yolculuk sırasında kısa da olsa mutlaka iki saatte bir mola vermeye gayret edilmeli.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR