Otomobiliniz tatile hazır mı
Tatil döneminin başlamasıyla birlikte yetkili servis önlerindeki araç trafiği yine hareketlendi. Yazın mutlu ve huzurlu tatil yolculuğu yapmak isteyen herkes teknik servislerin yolunu tutuyor.
EKONOMİ , 02 Temmuz 2012 Pazartesi, 10:16
Otomobiliniz tatile hazır mı
Sahibinden ikinci el oto bulmak veya satmak isteyenlerin buluştuğu online otomobil ilan sitesi Tasit.com' un sosyal medyasında yapılan anket sonuçları da bu yoğunluğu doğrular nitelikte. Tasit.com'un anketine katılanların %76'sı otomobillerinin yazlık bakımlarını yaptırdıklarını ifade ediyor. Peki ya sizin otomobiliniz yaza hazır mı ? Yaz aylarında özellikle seyahat ederken birçok sebepten ötürü arızalanıp yolda kalan araçlara sıkça rastlanır. Seyahat ederken bu gibi kötü durumlarla karşılaşmamak için, otomobilinizde özellikle kontrol ettirmeniz gereken ekipmanlar bulunuyor.


PERİYODİK BAKIM ÖNEMLİ!
Periyodik bakım, otomobilinizin olmazsa olmazları arasındadır. Bu bakım kapsamında mutlaka otomobilinizin ateşleme sistemi, motor yağı, hava filtresi, polen filtresi ve yakıt filtresi kontrolü yapılmalı. Gerek görüldüğü takdirde bu parçalar yenileri ile değiştirilmeli.

LASTİKLERİNİZİ DEĞİŞTİRİN

Kış lastikleri, yaz lastikleri ile değiştirilmeli. Eğer yaz aylarında da kış lastiklerinizi kullanırsanız, kış lastiğinin hamur özelliğinden dolayı sürtünme katsayısı artan aracınız daha fazla yakıt tüketir. Takılan yaz lastiğinin basınç ayarı da ideal seviyede tutulmalı.

SİLECEK SİSTEMİ

Bu sistemde yer alan tüm parçalar ayrı ayrı kontrol edilmeli. Kış ayları boyunca yıpranan silecekler, görevlerini tam anlamı ile yerine getiremeyeceklerdir. Bu şekilde kullanılmaya devam eden silecek lastikleri, otomobilinizin camına zarar verebilir. Bu sonuçlarla karşılaşmamak için, yaz yaklaşırken yıpranmış silecek lastikleri yenileri ile değiştirilmelidir. Bunlara ek olarak sistemde bulunan silecek suyu eksik ise tamamlanmalıdır.

KLİMANIZ HAZIR MI?

Artan hava sıcaklığından dolayı klima kulla nımı git gide artış göstermektedir. Zorlu kış şartlarından sonra, klima sisteminin bazı parçaları kontrol edilmeli. Klima gazı eksikse yetkili servislerde tamamlattırılmalı. Bunlara ek olarak polen filtresi gerekli görülürse değiştirilmeli.

SOĞUTMA SİSTEMİ
Yaz aylarında önemi artan diğer bir konu da soğutma sistemidir.
Bu sistemde yer alan bağlantı noktaları kontrol edilmeli. Deforme olmuş hortum ve bağlantıları değiştirilmeli. Soğutma sisteminde yer alan su seviyesi eksik ise tamamlanmalıdır.

AKÜ KONTROLÜ
Aracınızı ilk çalıştırırken enerjiyi sağlayan akü de yaz bakımında yetkili servisler tarafından kontrol edilmesi gerekenler listesindedir. İçerisinde yer alan sıvı seviyeleri kontrol edilmeli ve eğer akü ömrünü tamamlamış ise yenisi ile değiştirilmelidir. Altı adımdan oluşan bu liste, yazın sevdiklerinizle birlikte güvenle yolculuk yapmanızı sağlayacaktır. Sorunsuz ve güvenli yolculuklar için, aracınızın bakımını mutlaka yetkili serviste yaptırmanız gerekir. Ayrıca aracınızda değişen parçalar markanıza ait orijinal yedek parça olmalıdır. Aksi takdirde takılan parça görevini yerine getirmeyecektir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR