Otomotiv eylemlerinde çarpıcı gelişme
Bursa'da üretim yapan Oyak Renault ile Tofaş Otomobil Fabrikası'nda çalışan işçilerin geçen aralık ayında yapılan sözleşmelerine ek ücret artışı isteğiyle başlatıp daha sonra üretimin durmasına neden olan eylemleri bugün de sürdü.
BURSA , 19 Mayıs 2015 Salı, 13:18
Otomotiv eylemlerinde çarpıcı gelişme
Otomotiv yan sanayiinede sıçrayan iş bırakma eyleminin sona ermesi için arabulculuk yapan Bursa Valisi Münir Karaloğlu'nun, dün akşam işveren ve işci temsilcileri ile yaptığı görüşmeden sonuç çıkmadı. İşverenin "Bize bir ay süre verin. Her kurum kendi bütçesine göre zam yapacak" önerisi üzerine işciler rakamın belirlenip resmiyete dökülmesini isteyince, taraflar bir kez daha anlaşamadan ayrıldı. İşçilerin Avukatı Deniz Baykal, bugün de devam edecek görüşmelerden sonuç alınabileceğini söyledi.

Türkiye'nin otomotiv ve yan sanayi ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Bursa'da, işçilerin bağlı oldukları Türk Metal Sendikası'nın, Bosch Fabrikası'nda çalışan işçilerin daha fazla zam alması üzerine kendilerine ek zam verilmesi için başlattıkları iş bırakma ve iş yerinden ayrılmama eylemleri sürüyor. Geçen perşembe gecesi Oyak Renault'ta başlayan, ardından Tofaş Otomobil Fabrikası ile devam eden bu eylemlere dün de yan sanayinin lokomotif isimlerinden Coşkunöz ve Mako da katıldı. 

Bosch Fabrikası'nda çalışan arkadaşlarına verilen artışın kendilerine de uygulanmasını isteyen işçiler, haklarını alana kadar eylemlerine devam edeceklerini duyurdu.

VALİ ARABULUCU OLARAK TARAFLARLA GÖRÜŞÜYOR

Otomotiv ve yan sanayine büyük zarar verdiği, yapılan ihracaat anlaşmalarını olumsuz etkilediği belirtilen eylemin sona erdirilmesi için taraflar arasında arabulculuk yapan Bursa Valisi Münir Karaloğlu dün akşam eylem yapan fabrikalardaki işçilerin temsilcileri, işverenler ile işçilerin avukatı Deniz Baykal ile bir araya geldi. Toplantıda işveren temsilcileri, işçilere yapılan sözleşmenin 3 yıllık olduğunu, bunun yasal olarak değiştirilmeyeceğini hatırlatırken her fabrikanın gelir durumuna göre kendilerine ek kaynak ayırması için öneride bulundu. İddiaya göre işciler bu öneriye, "Rakam belli olsun. Resmiyete dökelim. Bugün söylenen sözler yarın çok düşük olarak bizim karşımıza çıkabilir" yanıtı verdi. Uzun süren görüşmeler, işçilerin eylemlerine devam kararı ile sonuçsuz kaldı.

İşçilerin avukatı Deniz Baykal, mevcut sıkıntının devam ettiğini ancak çözüm yollarının tamamen tıkanmadığını belirterek, "Bugün güzel bir sonuç alabiliriz diye düşünüyorum" demekle yetindi.

Bu arada Oyak Renault, Tofaş, Coşkunöz ve Mako'daki işçiler dün akşamda fabrika bahçesinde yatarak geçirdiler. Sabah kahvaltısında çay içip simit yiyen işçilere bazı STK'lar ve belediyeler yiyecek yardımında bulundu.

Eyleme katılan otomotiv fabrikasında görev yapan duyma ve konuşma engelli işçilerin tepkilerini ve beklentilerini işaret dili kullanarak dile getirmek istemesi dikkat çekti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR