Otomotiv vites yükseltti
Binekte 5 ay sonra gelen yüzde 15'lik yükseliş, otomotivin geri vitesten çıkıp ileri hamle yapmasını sağladı. OİB Başkanı Sabuncu, "Alternatif pazarlar başarının gizli anahtarı oldu" dedi.
EKONOMİ , 10 Haziran 2012 Pazar, 14:15
Otomotiv vites yükseltti
Otomotiv endüstrisi, martta yüzde 1, nisanda yüzde 8 azalan ihracatta, mayıs ayında yeniden artış ivmesi yakaladı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) mayıs ayı raporuna göre, geçen ay ihracat, az da olsa binde 2'lik bir artış göstererek 1 milyar 658 milyon dolarlık ihracata imza attı. Türkiye'nin geçen ay genel toplamda 11,8 milyar dolarlık ihracatı içinde otomotiv endüstrisinin yüzde 14 payla yine lider sektör olduğunu belirten OİB Başkanı Orhan Sabuncu, AB pazarında aylardır yaşanan sıkıntılara rağmen uzun bir aradan sonra binek otomobil ürün grubunda ilk kez artış yaşanmasının kendilerini motive ettiğini ifade etti.


BAŞARININ ANAHTARI ALTERNATİF PAZAR

Alternatif pazarlar olarak niteledikleri ABD, Rusya ve Arjantin gibi ülkelere ihracatın beklentilerinin üzerinde yükselmesinin ise başarılarının gizli anahtarı olduğunu aktaran Sabuncu, "Binek otomobil ihracatında 5 aylık bir aradan sonra bu ay artış yaşanması, özellikle ABD, Rusya, Arjantin gibi alternatif pazarlarla AB ülkelerinden Almanya ve Hollanda'ya yönelik önemli artışlar sayesinde gerçekleşti. Alternatif pazarlardan ABD'ye yüzde 49, Arjantin'e yüzde 293 ve Rusya'ya yüzde 57'lik büyük artışlarla 5 ay sonrasında binek otomobillerdeki yüzde 15'lik yükseliş, endüstrimizin geri vitesten çıkıp ileri hamle yapmasını sağladı" diye konuştu.
5 AYDA 8,5 MİLYAR
Yılın ilk beş ayı incelendiğinde ise geçen yılın aynı seviyesinde kalan otomotiv endüstrisi ihracatı, toplamda 8 milyar 435 milyon dolarlık dış satışa imza attı. Yine aynı dönemde ürün grubu olarak ise yan sanayi yüzde 43 pay ve yüzde 8 artış ile 3 milyar 597 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.


ALMANYA LİDERLİĞİ BIRAKMADI

OİB mayıs ayı raporuna göre ülke bazlı ihracat rakamları incelendiğinde ise Almanya yine liderliği bırakmadı. Bu ülkeye ihracat, mayıs ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 259 milyon dolara ulaşırken, Almanya'yı sırasıyla, yüzde 17 azalmayla 185 milyon dolara inen Fransa, yüzde 29 daralmayla 137 milyon dolara gerileyen İtalya izledi.Ülke bazlı en fazla ihracat artışı ise yüzde 293 yükseliş ve 42 milyon dolarla alternatif pazarlardan Arjantin oldu. Rusya ise yüzde 57 artışla 77 milyon dolarlık ihracatla en fazla yükseliş gösteren ikinci ülke oldu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR