Özgün mücevher ve takılar görücüye çıktı
Nilüfer Belediyesi’nin en özgün ve en çok ilgi gören sanat atölyelerinden biri olan ve Sedefkar Zafer Karazeybek eşliğinde çalışmalarını sürdüren ‘Mücevher ve takı yapım atölyesi’ kursiyerleri yıl boyunca yaptıkları el emeği takı çalışmaları görücüye çıktı.
BURSA , 09 Haziran 2012 Cumartesi, 09:12
Özgün mücevher ve takılar görücüye çıktı
 
Nilüfer Belediyesi tarafından restore edilen tarihi Özlüce Kültürevi’ndeki serginin açılışını Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey yaptı. Sıcak mine, rolyef, sedef kakma ve ajurdan oluşan 50’yi aşkın takı ve mücevher eserin görücüye çıktığı sergiyi ilgiyle inceleyen Başkan Bozbey, geleneksel el sanatlarının günümüze aktarılmasına öncülük ettikleri için Karazeybek ve kursiyerleri kutladı. Başkan Bozbey, bu tür kurslarda geleneksel el sanatlarını öğrenen kursiyerlerin bu becerilerini ekonomik bir değere dönüştürebilmesi için de gereken desteği vereceklerini kaydetti.

Bursa’da hammaddeden son aşamaya kadar el emeğinin yer aldığı tek kursa imza atan Karazeybek'de hedeflerinin geleneksel el sanatlarıyla takıyı buluşturarak günümüze aktarmak olduğunu dile getirdi. Başkan Bozbey’e teşekkür eden Karazeybek, kendisine birde ceviz üzerine işlenmiş mine işlemeli bir eser hediye etti.
6 aylık kurs döneminde eğitim alan 15 kursiyerin el emeği göz nuru eserler büyük beğeni toplarken, kursiyerler arasında bulunan ve doğuştan engelli olan Zeynep Akkol'da yaptığı eserlerle büyük övgü aldı. Sergide 5 eseri bulunan Akkol, engellerin yetenekleri keşfetmeye engel olmadığını dile getirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR