Parti liderinin cenazesinde izdiham yaşandı!
Pakistan'da bir partinin liderinin cenazesinde izdiham yaşandı. Adını açıklamayan yetkililer katılımın 200 bine ulaştığını aktardı. Lahor'da köprüler, tarlalar ve yollar silme insanla doldu taştı.
DÜNYA , 22 Kasım 2020 Pazar, 16:16
Parti liderinin cenazesinde izdiham yaşandı!

Pakistan Tahrik-i Lebbeyk partisinin 54 yaşındaki lideri Hadim Hüseyin Rizvi, Perşembe günü kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Pakistan'da bu ay koronavirüs vakalarında büyük artış görüldü ve hükümet, ülkenin vakalarda üç aylık bir durgunluğun ardından "ikinci dalga"ya maruz kaldığını ilan ederek büyük etkinlikleri ve toplantıları yasakladı.

Ülkede yükselen koronavirüs vakalarının ardından hükümetin büyük halka açık toplantılara getirdiği yasağa meydan okuyan on binlerce kişi Cumartesi günü, Pakistanlı bir din adamının doğudaki Lahor kentinde düzenlenen cenazesine katıldı.

Cumartesi günü yayınlanan resmi verilere göre 2 bin 843 kişide koronavirüs görüldü ve son 24 saat içinde virüs nedeniyle 42 kişi yaşamını yitirdi. Açıklanan bu verilerin her ikisi de salgının zirve yaptığı Temmuz ayından bu yana bir günde görülen en yüksek rakam.

Ülkedeki koronavirüs kısıtlamalarına rağmen, on binlerce kişinin hayatını kaybeden Rizvi'nin yasını tuttuğu ortaya çıktı ve cenazeyi düzenleyenler, hükümetin toplanmaya herhangi bir kısıtlama getirildiğini söylemediğini ileri sürdü.

Hükümet yetkilileri, cep telefonu servislerinin ve güvenlik nedenleriyle ana yolların kapatılması nedeniyle Lahor'da büyük hasara yol açan cenaze töreniyle ilgili yorum talebine yanıt vermedi

Reuters haber ajansının aktardığına göre, isminin verilmemesini isteyen yerel bir yetkili, etkinliğe yaklaşık 200 bin kişinin katıldığını tahmin ettiklerini söyledi.

Pakistan Tahrik-i Lebbeyk partisinin 54 yaşındaki lideri Hadim Hüseyin Rizvi, 2018 yılında Asia Bibi adlı Hristiyan kadına, dine hakaret suçundan verilen idam cezasının bozulması sonrası ülkede başlayan şiddet içerikli protestoların tetikleyicisi olduğu ortaya çıkınca gözaltına alınmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR