Pencereye çiş yaptı diye pantolonunu indirip...
Adana'da 15 Nisan 2011'de, Sevgi Evleri Çocuk Yuvası'nda 10 yaşındaki S.E.'ye 'pencereye çiş yaptığı' iddiasıyla ateşte kızdırdıkları çatalı ayaklarına ve eline bastırarak işkence yaptıkları öne sürülen bakıcı anneler Kadriye D. ile M.K.'nın yargılaması tamamlandı.
GÜNDEM , 28 Ocak 2014 Salı, 11:50
Pencereye çiş yaptı diye pantolonunu indirip...

Kadriye D., duruşmalardaki iyi hali de dikkate alınarak 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı, M.G. hakkında ise beraat kararı verildi.
 
Olay, merkez Seyhan İlçesi'ndeki çocuk yuvasında 15 Nisan 2011'de meydana geldi. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı yurtta görevli bir personel, bakıcı anneler Kadriye D. ve M.G.'nin yaramazlık yapan erkek çocuğun vücudunun çeşitli yerlerine kızgın çatal bastırarak cezalandırdığını öne sürerek Adana Valiliği'ne ihbarda bulundu. İhbarı değerlendiren Valilik, başlatılan soruşturmanın ardından taşeron kadroda çalışan bakıcı anneler Kadriye D. ile M.G.'nin görevlerine son verip, haklarında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na 'kötü muamele' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. İki bakıcı anne tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
 
DAVA AÇILDI
 
Cumhuriyet Savcısı, bakıcı annelerden Kadriye D. hakkında 'çocuğa eziyet yapma' suçundan 8 yıla, M.G. hakkında ise 'kamu görevlisinin suçu bildirmemesi' suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.
 
Adana 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan tutuksuz sanıklar, suçlamayı kabul etmedi. Diğer sanığı suçlayan Kadriye D. "Çocuk benim sorumluluğumda değildi. Ancak benim sorumlu olduğum evin penceresine çişini yaptı. Ben de götürüp M.G.'ye söyledim. O da bana 'Gel çocuğun gözünü korkutalım' dedi. Benden çatalı ısıtmamı istedi. Çatalı ısıttığımda çocuğun pantolonunu çıkarmıştı. Çatal benim elimde iken kolumdan tutarak çocuğun bacaklarına değdirdi. Çocuğun iteklemek isterken eline de değdi" dedi.
 
'ŞOKE OLDUM'
 
Sanık M.G. de "Eline aldığı çatalı ısıtarak çocuğun 2 bacağına bastırdı. Ben şoke oldum. Engel de olamadım. Ne yapacağımı şaşırdım. Korkumdan kimseye de söyleyemedim" diyerek suçlamayı kabul etmedi.
 
Minik S.E. ise "Kadriye anne ocakta ısıttığı çatalla beni korkutmak istedi. Çatal elime de değdi, bacağımı da değdi. Yukarı çıktığımda arkadaşlarım bana 'Niye ağlıyorsun' dediler. Bakıcı annenin çatalı ısıtıp bacağıma değdirdiğini söyledim" diye ifade verdi.
 
Mahkeme, sanık Kadriye D.'yi 'eziyet' suçundan önce 6 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sonra da duruşmalardaki iyi halinden dolayı cezasını 5 yıla indirdi. Kadriye D. karar kesinleşirse cezaevine girecek. Diğer sanık M.G. hakkında ise suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı verildi.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR