Pentagon'un 22 milyar dolarlık yeni nesil başlık ihalesini Microsoft kazandı
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), artırılmış gerçeklik sistemiyle çalışan ve sahadaki askerlerin hareket kabiliyetini artıracak yeni nesil askeri başlıklar için 22 milyar dolara Microsoft ile anlaştığını duyurdu.
DÜNYA , 01 Nisan 2021 Perşembe, 10:11
Pentagon'un 22 milyar dolarlık yeni nesil başlık ihalesini Microsoft kazandı

Microsoft, ordu için "Entegre Artırılmış Görsel Sistem" (IVAS) üretecek.

Toplam büyüklüğü 21,88 milyar doları bulan ve 120 bin ABD askeri için söz konusu başlıklardan üretecek olan Microsoft'un sözleşmesi 5 yıllık olacak, daha sonra bu 5 yıl daha uzatılabilecek.

Başlıklar, firmanın "HoloLens" adlı video oyunlarında kullanılan başlıklarına dayanıyor, ancak ordunun talepleri doğrultusunda geliştirilerek özellikle sahada görev yapan askerlerin kullanımına sunulacak.

Ön çalışmalarına Microsoft tarafından 480 milyon dolarlık bedelle 2018 yılında başlanan son teknoloji artırılmış gerçeklik tabanlı askeri başlıklar, kullanıcıya fiziksel çevreyi çok daha geniş bir açıdan görme, çatışma ortamlarını simüle etme, gece görüşü dahil çeşitli çevre koşullarında nitelikli görüş sağlama, ses veya el hareketiyle çeşitli kontrolleri yapma gibi imkanlar tanıyor.

SAVAŞLAR VİDEO OYUNA DÖNECEK ENDİŞESİ

2019 yılında bir grup Microsoft çalışanı yönetime başvurmuş, söz konusu başlıklarla gerçek savaş ortamlarının "video oyunlara" dönüşeceğinden endişe ettiklerini belirtmişti.

Geçen yıl Pentagon, 10 milyar dolarlık "bulut ihalesini" de Amazon ile yarışan Microsoft'a vermişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR