Pes dedirten olay! Çinli şirketten köpek eti yeme çağrısı
Ulusal Halk Kongresi'nin yaban hayvanı etinin tüketiminin tamamen yasaklanması talimatının ardından, Şenzen kenti belediyesinden kedi-köpek eti yenilmesini yasaklayan ilk Çin şehri olmaya yönelik bir düzenleme taslağı gelmişti. Ancak Çin'de "Fankuai Köpek Eti" adlı şirket, evcil hayvan eti tüketmesini yasaklayan yasayı protesto ederek insanları eski alışkanlıklarına dönmeye çağırdı.
DÜNYA , 12 Mart 2020 Perşembe, 11:24
Pes dedirten olay!  Çinli şirketten köpek eti yeme çağrısı

Çin, corona virüsünün yayılmasını kontrol altına almayı başardığı için derin bir nefes aldı. Ancak ülkedeki yeme alışkanlıklarıyla ilgili tartışmalar dur durak bilmiyor.

Çin'in Hubey eyaletineki Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü nedeniyle, kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı kapatılmıştı. Wuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli" hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Virüsün burada satılan bir hayvandan insana geçtiği düşünülüyordu. Koronavirüs salgınının merkezinde olan bu pazarda, koala etinden yılana, fareden kurt yavrularına kadar pek çok şey satılıyordu.

Son olarak, köpek eti yemeklerinde uzmanlaşmış bir şirket, köpek yemenin Çinli insanların 'kültürel güvenlerini' göstermenin bir yolu olduğunu iddia etti.

Çin'in doğu bölgesinde bulunan "Fankuai Köpek Eti" adlı şirket, web sitesinde yayınladığı açıklamada insanların koronavirüs salgını sonrasında evcil hayvan eti tüketmesini yasaklayan yasayı protesto etti. Marka, Şenzen kentindeki milletvekillerinin Batı'daki virüs paniğini yatıştırmak için bu önergeyi hazırladıklarını iddia ediyor.

Fankuai şirketi, elde kıyılmış köpek eti, baharatlı köpek eti ve kaplumbağa suyunda kızarmış köpek eti gibi duyması bile tüyler ürperten çeşitli yemekler üretiyor.

Jiangsu eyaletinin Pei ilçesinde bulunan şirket, ismini köpek kasaplığı yaparak hayatını kazandığı iddia edilen eski bir Çinli generalin adından alıyor.

Sert bir açıklama yayınlayan şirket, Çin halkını "binlerce yıllık Çin yemek kültürünü reddetmekle" suçladı ve insanları eski alışkanlıklarına dönmeye çağırdı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR