Piyasalar tepetaklak
Hazine ihalesine gelen 4 milyar 570 milyon TL'lik talep ve Merkez Bankası'nın dolara müdahalesine rağmen borsa ikinci seansın sonlarına doğru sert bir düşüşle 70 binli rakamlara kadar geriledi. Endeks yüzde 3.76 kayıpla 70 bin 354 puana geriledi. Piyasaları yurtdışındaki hareketler ve Çin'deki düşüşler etkiledi.
EKONOMİ , 24 Haziran 2013 Pazartesi, 17:16
Piyasalar tepetaklak

Dolar da tarihinde ilk kez 1.95 TL'nin üzerine çıkarak 1.9520 TL'ye kadar ulaştı.  

Gelişmekte olan ülke piyasaları günü büyük düşüşlerle geçirirken bugünkü iki olumlu algılanabilecek gelişmeye rağmen BIST 100'de bu kervana katıldı.

Güne yatay bir seyirle başlayan BIST 100'ün uluslararası piyasalardaki Fed etkisiyle gerçekleşen sert düşüşleri yaşayıp yaşamayacağı merak konusuydu. Asya borsaları son 9 buçuk ayın en düşük seviyesine gelirken Çin'de Şangay borsası yüzde 5.30'luk oranla sert düştü.

YURTDIŞI AĞIR BASTI

Merkez Bankası'nın 150 milyon dolarlık ek döviz satım ihalesiyle dolar 1.94 seviyelerinde gün boyu yatay bir seyir izledi. Öte yandan Hazine ihalelerine gelen 4 milyar 570 milyon TL'lik talebin de piyasaları sevindirmesi bekleniyordu. Ancak yurtdışı gelişmeler ağır bastı ve satış dalgası ikinci seansta borsayı vurdu. İlk seansı 72 bin 862 puandan kapatan BIST İstanbul özellikle saat 16.30'dan sonra yaşanan sert düşüşle 70 binli rakamlara kadar indi.

Ata Yatırım Fon Direktörü Cem Tözge yurtdışındaki olumsuz atmosferin etkisiyle beklenen destek seviyelerin aşıldığını ve düşüşün hızlandığını söyledi. Tözge "Yurtdışında gelişmelerinin etkisi yoğun şekilde hissedildi. ABD 10 yıllık faiz hareketi yükseldi. Asya borsalarında da yaşanan çöküşle yurtdışı gelişmeler iyice olumsuz etkiledi. BIST 100 için bugün 72300 seviyesi önemliydi. Aşağı yönde hareketin hızlanması bu seviyenin kırılmasına bağlanabilir." dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR