Polis müdahale etti
1 Mayıs nedeniyle girişin yasak olduğu Taksim Meydanı'na bir grup kaçak olarak girdi.
GÜNDEM , 01 Mayıs 2015 Cuma, 11:15
Polis müdahale etti
Komünist Parti (KP) üyesi olduğu öğrenilen kalabalık bir grup, polisin kuş uçurmadığı Taksim Anıtı'na çok yakın bir otelden hızla koşarak meydana geldi.

Ellerinde flamalarla alana gelen göstericiler, flamaların sopalarını kullandılar.    

Bayraklarıyla slogan atarak bir anda meydana gelen grupun çevresini, kırmızı yelekli çok sayıda polis sardı. Grubu meydandan çıkarmak isteyen polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı.

Göstericiler plastik kelepçeyle yere yatırılarak gözaltına alındı. Polis grubu meydandan uzaklaştırarak tek tek gözaltına alarak otobüslere bindirdi.

ÎNCİRLİ'DE MÜDAHALE

1 Mayıs kutlamaları nedeniyle Taksim’e gitmek isteyen Eğitim-Sen üyelerinin otobüsü, D-100 Karayolu İncirli mevkiinde durduruldu. Yürüyerek Taksim’e gitmek isteyen yaklaşık 100-150 kişilik bir grup yolun trafiğin kapanmasına neden oldu. Polis, biber gazı ile gruba müdahale etti.

İşte an an yaşananlar:

*1 Mayıs Tertip Komitesi ile yetkililerin dün gece yaptıkları son görüşmede komiteden yeni bir teklif geldi. Buna göre komite Beşiktaş'ta toplanıp bir basın açıklaması yaparak gösterileri tamamlama teklifi getirdi. Yetkililerden ise, "biz bunu bir görüşelim" yanıtı alındı. 

*TÜRK-İŞ korteji, Taksim Meydanı'na geldi. Grup polis güvenliği eşliğinde Kazancı yokuşunun başına geldi. "Yaşasın 1 Mayıs" sloganları atan kortej TÜRK-İŞ pankartı ve çiçekler taşıyor. Grup burada bir basın açıklaması yapıyor.

*1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak isteyen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri, Beşiktaş'a geldi. (DİSK binasına yapılan tadilat nedeniyle bu yıl toplanmalar Beşiktaş'ta yapılıyor.)

* DİSK Başkanı Kani Beko ve KESK Başkanı Lami Özgen'in de aralarında bulunduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi'nin üyelerinden oluşan bir grup, Beşiktaş Meydanı'na geldi. KESK Başkanı Lamiş Özgen yaptığı açıklamada üyelerinin Kadıköy tarafından karşıya geçemediğini ve bunun temel hak ve özgürlükleri kısıtlamak olduğunu söyledi.

 CHP Milletvekili Süleyman Çelebi'de Beşiktaş'ta olan isimlerden. Çelebi CNNTürk mikrofonuna şu açıklamayı yaptı; "Bugün ne olursa olsun Taksim'de olacağız. İç güvenlik yasasına rağmen... "

*Bu arada sendika üyeleri de "Taksim 1 Mayıs alanıdır. Yaşasın 1 Mayıs. 1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız" gibi sloganlar attılar.

*Taksim'de pankart açmak isteyen 2 kadın gözaltına alındı

 *Beşiktaş'ta toplanmalar sürerken Zincirlikuyu'da polis ekipleri 1 Mayıs için toplanan gruplara müdahale etti.

*E-5'te  de polis müdahalesi başladı
 
GELİŞMELERİ TAKİP EDECEĞİZ...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR