PUBG'den yeni ceza sistemi!
Önümüzdeki yıl Snapdragon 865 ile çağ atlayacak olan PUBG, oynanış konusunda da seviye atlamak üzere. Peki oyunun kaderini bu denli değiştirecek olan PUBG Bluehole modu nedir? Yeni sistem çok konuşulacak.
TEKNOLOJİ , 09 Aralık 2019 Pazartesi, 10:54
PUBG'den yeni ceza sistemi!

PUBG zorluk derecesi değişti! PUBG Bluehole modu nedir?

Kendisine ait olan internet sitesinden yaptığı bir açıklama ile bazı oyuncuları üzen PUBG yetkilileri, savaşın dengesini değiştirmeye kararlı. Bu sistem ile beraber sürekli bir şekilde pusuya yatma dönemi bitti.

PUBG Labs olarak bilinen test merkezinde hayata geçirilen Bluehole modu, özel olarak seçilen oyuncular eşliğinde denendi. Bundan böyle atlamak, ganimet elde etmek ve sürekli bir şekilde güvenli bölgede vakit geçirmek diye bir imkan yok.

Düşmanları ile çatışmak yerine saklanmayı tercih eden oyuncular, artık savaşa dahil edilmeye zorlanacaklar. Zira ana oyun çemberine ikinci bir mavi alan ekleyen yetkililer, kamp kuranların çoğunu çatışma alanına yollayacak.

Yukarıdaki çizimde görülen mavi çember, bir sonraki çemberin nerede olacağını da gösterecek. Mevcut sistemde her seferinde düşmanın saldıramadığı alanlara sığınan oyuncular, diğer oyunculara göre haksız bir kazanç elde ediyor.

Bu haksız kazancı ortadan kaldırmak isteyen PUBG yönetimi, şans faktörünün etkisini azaltmak istiyor. Oyuncular, şu an yürürlükte olan kurallar yüzünden onları koruyan çemberlerin yerini öğrenemiyor.

Çember dışında kalan kişiler, çemberin içerisinde kamp kuran kişilere göre daha çok oyun kaybediyor. Hem rakiplerle hem de mavi alan ile savaşma mecburiyeti ortadan kalkacak.

Mavi halkada yer alan güvenli bölgenin dışında kalanlar, daha çabuk eleniyor. Bu özelliği de göz önünde bulunduran PUBG geliştiricileri, mavi alanda yer alan güvenli bölgenin dışında kalanların daha çok hasar aldığını da biliyor.

Bu bağlamda gündemi meşgul eden "ana mavi bölge", artık savaşın en başından sondan bir önceki aşamaya kadar gözükecek. "İç mavi bölge" olarak adlandırılan alan ise kendisinden bir sonraki daireyle aynı boyutta ve aynı konumda olacak.

Oyuncuları yerlerinden edecek olan iç mavi bölge, pusuya yatmayı çalışanlara daha çok hasar verecek ve onları daha çabuk öldürecek. Bu bölgede kamp kurmaya veya pusuya yatmaya çalışanların yaşama şansı kalmayacak.

Ana mavi alanın verdiği hasarın aynısını verecek olan iç mavi bölge sisteminin geçerli olduğu savaşlarda değerli eşyaların bulunma oranı 0.5 kat daha yüksek olacak. Ayrıca ölen bir kişinin canlandırılma süresi 4 saniye daha kısaltılacak.

Ana mavi alanda veya iç mavi alanda vakit geçirmek çok tehlikeli

Kısaca özetlemek gerekirse yeni sistemde Ana Mavi Alan > İç Mavi Alan > Güvenli Alan şeklinde bir yapı bulunacak. Erangel haritasında denenen Bluehole modu, şu an itibari ile 64 kişiye ev sahipliği yapıyor.

Zorlu sistemde 4 kişilik takımlar yer alıyor. Bir sonraki çemberin nerede olduğunu bilmemekten şikayetçi olan oyuncular artık oldukça rahat. Mavi dairede veya iç mavi dairede vakit geçirmek, oyunu kaybetmek demek haline geldi.

Bluehole isimli modun ne zaman kalıcı bir şekilde geleceği belli değil.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR