Putin: 1-11 Mayıs arası kesintisiz tatil ilan edildi
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kabine üyeleri ve bölge valileriyle yapılan video konferans toplantısının başında ülkede yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara ve alınan yeni önlemlere ilişkin açıklama yaptı.
DÜNYA , 28 Nisan 2020 Salı, 18:22
Putin: 1-11 Mayıs arası kesintisiz tatil ilan edildi

Konuşmasının başında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sene başında solunum cihazı üretim kapasitesinin ayda 60-70 iken nisan ayında 800'den fazla solunum cihazı üretildiğini belirtti.

Mayıs ayında 2.500 solunum cihazı üretileceği bilgisini paylaşan Putin, maske üretiminin de 10 kat artırıldığının altını çizdi.

Hastanelerde yeterli yatak kapasitesi sağlama görevinin Rusya'nın neredeyse tamamında yerine getirildiğini ve 116 bin yatak temin edildiğini kaydeden Putin, Rusya'nın tüm bölgelerinin her bir kişinin canı için mücadele etmeye hazır olmasının önem taşıdığını vurguladı.

Putin, mart başında günde 2.500 Kovid-19 testi yapıldığına ve bugün ise günde yaklaşık 150 bin test kapasitesine ulaşıldığına dikkat çekerek, 60 kat artış sağlandığını ve test kapasitesinin giderek artırılacağını söyledi.

Rus lider, 1-5 Mayıs arasındaki Emek ve Bahar Bayramı ile 9-11 Mayıs arasındaki Zafer Bayramı tatillerine 6-8 Mayıs tarihlerini de ekleyerek 11 Mayıs'a kadar kesintisiz tatil ilan etti.

Putin, hükümete kısıtlayıcı önlemlerin 12 Mayıs'tan itibaren kademeli olarak kaldırılmasını öngören bir program hazırlama talimatı verdi ve Rusya Federasyonu'na bağlı bölgelerin 12 Mayıs'tan itibaren kısıtlamaları kademeli olarak kaldırmaya başlayabileceğini ifade etti.

Putin, "Önümüzde uzun mayıs tatilleri var. Bunların arasındaki 6, 7 ve 8 Mayıs ise iş günü. Normal durumda birçok kişinin bu dönemde izin alıp çalışmayacağını biliyoruz. Ancak şu anda risk alamayız. Bu nedenle, bu 3 günü ücretli tatil ilan etmenin doğru olacağını düşünüyorum" dedi.

Putin, 11 günlük tatil döneminde bölgelerde halihazırda alınan kısıtlayıcı önlemlere kati biçimde uyulacağının da altını çizdi.

'Rehavete kapılmamalıyız'

Putin, Kovid-19 salgınının Rusya'da yayılmasını durdurmayı başardıklarını söyledi.

Bunun doktorların ve uzmanların tavsiyelerini dinleyen, sağlığına dikkat eden ve hükümetin talimatlarına uyan milyonlarca vatandaşın ortak çalışmasının sonucu olduğunu kaydeden Putin, "Ancak bu bizi rehavete sürüklememeli. Durum, hâlâ daha ciddiyetini koruyor. Uzmanlarla, bilim insanlarıyla sürekli iletişim halindeyiz ve tepe noktasının henüz geçilmediğini söylüyorlar" diye konuştu.

"Şu anda yeni ve belki de en gerilimli aşamaya giriyoruz. Bulaşma riski, en üst seviyeye çıkıyor. Virüsün ölümcül tehdidi ve tehlikesi devam ediyor ve bu herkes için geçerli. Bu nedenle hepimizin itidalli, disiplinli olması gerekiyor" diye devam eden Putin, izolasyon ve karantina kurallarına ne kadar eksiksiz uyulursa, bu sürecin o kadar hızlı aşılacağını kaydetti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR