Putin, Rus denizcilerin Donanma Günü'nü kutladı
Rusya lideri Putin, ülkede bugün kutlanan Donanma Günü nedeniyle St. Petersburg kentinde denizde düzenlenen geçit töreninde Rus denizcileri kutladı.
DÜNYA , 25 Temmuz 2021 Pazar, 13:24
Putin, Rus denizcilerin Donanma Günü'nü kutladı

Sputnik muhabirinin aktardığına göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg'da denizde düzenlenen ve savaş gemilerinin katıldığı resmi geçit törenine bot üzerinde katılarak, denizde dizilen gemi mürettebatlarının Donanma Günü'nü kutladı.

Putin, denizcilere hitaben, "Donanma Günü'nüzü kutlarım" diye seslendi.

Daha sonra karada geçit için hazır bulunan denizcilerin Donanma Günü'nü kutlayan Putin, şunları söyledi: "Sayın denizciler, emir subayları, subaylar, generaller ve amiraller, sevgili gaziler, sevgili Rusya vatandaşları, sizi Donanma Günü vesilesiyle tebrik ediyorum. Bu bayram, geçit törenlerinin ciddiyeti ve güzelliği ile görkemli. Anavatanın deniz sınırlarının tüm kuşak savunucularının birliğinin habercisi. Tüm Rusya için, halkımız için önemli ve değerlidir, zira askeri denizcilerin, öncülerin cesareti ile Anavatanımız bir araya geldi ve güçlendi, ihtişamlı bir hale geldi."

'Rusya sürekli olarak ve başarıyla yeni silahlar geliştiriyor'

Rus lider, Rusya'nın sürekli olarak ve başarıyla yeni silah türlerini geliştirdiğini belirtti: "Rusya en kısa sürelerde önde gelen deniz güçleri arasında hak ettiği yerini aldı, mütevazı bir Petrovskiy botundan başlayarak, okyanusta görev yapan güçlü gemilere ve nükleer füze taşıyıcı denizaltılara kadar muazzam bir gelişme yolundan geçti. Etkili uzun ve kısa menzilli deniz uçak filosuna, güvenilir kıyı savunma sistemlerine, dünyada hala benzeri olmayan, sürekli ve başarıyla geliştirdiğimiz en yeni hipersonik yüksek hassasiyetli silah sistemlerine sahip oldu."

Rusya'nın Dünya Okyanusu'nun neredeyse tüm bölgelerinde askeri varlık gösterdiğini vurgulayan Putin, Donanmada görev yapmanın hiçbir zaman kolay olmadığını, ancak her zaman en onurlu ve talep gören görevlerden biri olduğunu sözlerine ekledi.

Rusya'da her yıl kutlamaların yapıldığı Donanma Günü kapsamında bu yıl, donanmanın kuruluşunun 325. yıldönümü kutlanıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR