Sakine Cansız cinayetinde yeni gelişme
Fransa'da aralarında terör örgütü PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu 3 kadının katil zanlısı olarak tutuklu bulunan Ömer Güney ile ilgili yeni iddialar Fransız basınına yansıdı.
GÜNDEM , 23 Aralık 2013 Pazartesi, 18:21
Sakine Cansız cinayetinde yeni gelişme

Haftalık L'Express dergisinde Eric Pelletier imzalı haberde, Ömer Güney'in cinayetten bir gün önce Paris'in kuzeyindeki Villiers Le Bel Kürt Derneği'ne gece gizlice girerek derneğe üye 329 kişinin isim adres ve telefon numaralarının yer aldığı formları fotoğrafladığı belirtildi. Fotoğrafların Ömer Güneyin kullandığı Nokia telefondan silindiği, fakat Lyon'da bulunan Polis Teknik Merkezi'nde silinen dosyanın geri yüklenebildiği kaydedildi.

FOTOĞRAFLARI ÇEKTİĞİNİ İTİRAF ETTİ

Habere göre Ömer Güney, Kasım ayında kendisini sorgulayan yargıç Jeanne Duye'ye bu fotoğrafları çektiğini itiraf ettiği ancak bu işi ismini vermeyi kabul etmediği PKK içerisindeki bir kadronun emri üzerine yaptığını anlattı. Habere göre Güney, bu fotoğrafları Paris bölgesinde tanımadığı bir Kürt hareketi sempatizanına vermeyi planladı fakat daha sonra 'telefon hafızası dolduğu için' sildi.

AŞIRI SAĞCI OLARAK TANINIYORDU

Haberde, 2003 ile 2011 yılları arasında Almanya'da yaşayan Ömer Güney ile ilgili Alman polisinin yaptığı soruşturmanın detaylarına da yer verildi. Buna göre Güney, Almanya'daki arkadaşları tarafından 'aşırı sağcı' olarak tanınıyordu. İki kişi ise Ömer Güney'in üç hilalli yüzük taktığını iddia etti. Ayrıca tanıklardan birinin Güney'in odasında da büyük bir Türk bayrağının bulunduğu ve Galatasaray tutkunu olduğunu kaydetti.

5 TELEFON KULLANIYORDU

Dergi, Ömer Güney'in Türkiye'ye giriş çıkışlarını da savcıların incelemeye aldığını vurgularken Güney'in son Türkiye ziyaretini Aralık 2012'nin ortası ile sonu arasında gerçekleştirdiğini yazdı. Haberde, Ömer Güney'in 5 telefon kullandığını, bunların bazılarında Türk; bazılarında ise Fransız SIM kartı bulunduğu ifade edildi. Halen 2 telefonun ise kayıp olduğu kaydedildi. Ömer Güney'in, Türkiye'de bazı numaralara onlarca mesaj gönderdiği aktarıldı. Dergi, Fransız polisinin Ankara'dan bu konuda destek isteyeceğini de kaydetti.CİHAN

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR