Haber Giriş Tarihi: 17.05.2020 11:18

Salgın sonrası 'dört sektör' planı

Koronavirüs salgınının ardından ekonomide canlanma yaratmak için başlatılan çalışmalar, iktidar partisinin yetkili kurullarında değerlendirildi.

Öncelik verilecek sektörler dört başlıkta toplanırken, e-ticaret, tarım, sağlık ve dijitalleşmeye yönelik yasal altyapı çalışmalarının hızlandırılması planlanıyor. Edinilen bilgiye göre partinin son MYK toplantısında gündeme gelen "Korona sonrasına hazırlık" çalışmaları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katıldığı birkaç toplantıda yeniden ele alındı. Erdoğan, ekonomideki sorunların aşılması için talimat verdiği, "Salgınla mücadele ile üretim ve normalleşme süreci dengeli bir şekilde götürülmeli. Birini yaparken, diğeri ihmal etmeyeceğiz. Büyümeye odaklanmalıyız" dedi.

YASAL ALTYAPI

Toplantılarda, büyüme ve istihdama yönelik adımlar atılması için alınacak kararlar üzerinde durulduğu belirtildi. Yapılan hazırlıklar çerçevesinde, salgın ile birlikte öne çıkan sektörlerde istihdamın artırılmasına dönük politikalar izlenecek. Bu alanlarda gerekli eğitim altyapısı ve teşvik sistemi için hazırlık yapılacak. Toplantılarda yapılan değerlendirmeler şöyle: "Salgın nedeniyle bütün dünya, e-ticarete yönelecek. Buna ilişkin altyapının oluşturulması, eleman yetiştirilmesi sağlanacak. Tarım en kritik sektörlerinden biri haline gelecek. Gıda sektörünü de içine katarak, bu alanda yeni yatırımlar ve istihdam olanaklarının arttırılmasıyla ilgili kararlar uygulamaya konulacak. Dijitalleşme, her alanda çok yaygınlaşacak. Yazılımcı yetiştirme projelerine öncelik verilecek. Sağlık sektörünün eksikliklerine öncelik verilecek. Tüm sağlık cihazları, maskeden solunum cihazına, tanı kitlerine kadar Türkiye'de üretimine geçilmesi için alt yapı sağlanacak."

YENİ DÖNEMDE YASAL DÜZENLEMELER BEKLENİYOR

Yabancı yatırımcılara güven verilmesi, bürokrasinin azaltılması, yargı ve adalet sistemine ilişkin endişelerin giderilmesi için adımlar atılması gerekiyor. Parti kurmayları, bu konuda yeni dönemde yasal düzenlemelere gidilebileceğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundular: "İhracat başta olmak üzere, ertelenen tüm sektörler hızla devreye girecek. Tekstil sektörü, bu süreçte çalışmaya devam etti. Ürün değiştirdi, maske üretti. Almanya, Fransa, İtalya, İspanya gibi Avrupa ülkelerinde normalleşmeye geçtikçe, talepleri arttıkça, bizde onlara bağlı olarak hızlı ekonomik taleplerini karşılamaya başlayacağız. Özellikle ara mallar konusuna canlanma yaşanacak."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar