Sarai Sierra cinayetinde nihayet sona gelindi
Sarai Sierra cinayeti davası karar aşamasına geldi.
GÜNDEM , 11 Nisan 2014 Cuma, 16:35
Sarai Sierra cinayetinde nihayet sona gelindi

Fotoğraf çekmek için geldiği İstanbul Sarayburnu'ndaki surlarda 21 Ocak 2013’de Amerikalı Sarai Sierra'yı öldürdüğü gerekçesi ile ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan ve kamuoyunda ‘Laz Ziya’ diye bilinen Ziya Tasalı hakkındaki dava karar aşamasına geldi. Dosya dava ilişkin görüşünü hazırlaması için duruşma savcısına gönderildi.

İstanbul 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan Ziya Tasalı ile Sarai Sierra'nın Amerika’da yaşayan ailesinin avukatı Ceren Şarman ile davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vekili Nur Yılmazlar katıldı.

“CEZALANDIRILSIN”

Duruşmada söz alan avukat Şarman, “Sanığın cinsel saldırı suçunu işleyememenin verdiği infialle Sarai Sierra'yı öldürmek, hırsızlık ve cinsel saldırı suçlarından cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

“10 YILDIR MADDE BAĞIMLISI, BU DİKKATE ALINMAMIŞ”

Ziya Tasalı’nın avukatı Merve Gürkan ise “Müvekkilim 10 yılı aşkın süredir madde bağımlısı olması halinde Adli Tıp Kurumunca düzenlenen raporda bu duruma değinilmemiş ve değerlendirme yapılmamıştır. Bu nedenle konun soruşturularak rapor alınmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Tasalı’nın avukatının yeniden rapor alınmasına ilişkin talebini, Adli Tıp Kurumunca Tasalı’nın akli durumuna ilişkin düzenlenen raporda gösterilen gerekçeye göre yasal ve yerinde olmadığı gerekçesi ile reddeden mahkeme heyeti davaya ilişkin görüşünü hazırlaması için dosyayı duruşma savcısına gönderdi. Tasalı’nın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

AKLLI OLDUĞU İKİ RAPORLA TESCİLLENMİŞTİ

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Tasalı hakkında verilen raporda, “İşlediği öne sürülen suç yönelik ceza sorumluluğunun tam olduğu tıbbi kanaatini bildirir sağlık raporu oy birliği ile verildi” denilmişti.

Adli Tıp Kurumunca mahkemeye gönderilen raporda da Ziya Tasalı’nın olay anında, öncesinde ve sonrasında akıl sağlığının yerinde olduğunun değerlendirildiği belirtilmişti.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR