Sarı Yelekliler Covid-19'a rağmen yeniden meydanlarda
Fransa'da Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirlerin gevşetilmesinin ardından sarı yelekliler yeniden sokağa çıktı.
DÜNYA , 16 Mayıs 2020 Cumartesi, 21:31
Sarı Yelekliler Covid-19'a rağmen yeniden meydanlarda

Sarı yelekliler, salgın nedeniyle 10'dan fazla kişinin bir araya gelmesi yasak olmasına rağmen 2 ay sonra ülkenin birçok kentinde eylem yaptı.

Paris'teki Republique Meydanı'nda toplanan eylemciler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümet karşı sloganlar attı. Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, başkentteki gösteride 2 kişi gözaltına alındı ve izinsiz gösteriye katıldıkları gerekçesiyle 10 kişiye para cezası verildi.

Bordeaux'da valiliğin yasağına rağmen sokağa çıkan eylemcilerle esnaf arasında gerginlik yaşandı. Esnaf, sarı yeleklilerin mağazaların önünde gösteri yapmasına tepki gösterdi.

Montpellier'deki eylemde de polis göstericilere copla müdahale etti. Gösteride bir kişi yaralandı. Saint-Nazaire'de polisin çok sayıda eylemciye para cezası kestiği belirtildi.

Strazburg, Lyon, Nantes ve Besançon gibi kentlerde de eylemler yapıldı.

Hükümet, Covid-19 salgını nedeniyle 10'dan fazla kişinin bir araya gelmesini yasaklamıştı. Ülkede, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısıysa son 24 saatte 96 artarak cumartesi günü itibarıyla 27 bin 625'e yükseldi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR