Sarkisyan, Paşinyan'ı Putin'e saygısızlık etmekle suçladı
Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Başbakan Vekili Nikol Paşinyan'a Rus lider Vladimir Putin'e saygı göstermediği gerekçesiyle sitem etti.
DÜNYA , 09 Haziran 2021 Çarşamba, 21:48
Sarkisyan, Paşinyan'ı Putin'e saygısızlık etmekle suçladı

Seçmenlerle bir araya gelen Sarkisyan, Rusya'nın Ermenistan'ın müttefiki olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurguladı, aynı zamanda Başbakan Vekili Nikol Paşinyan'a Rus lider Vladimir Putin'e saygı göstermediği gerekçesiyle sitem etti.

Sarkisyan, "Birer müttefik olarak (Rusya ve Ermenistan) genelde yükümlülüklerini yerine getirdi. Fakat çok basit bir şeyi anlamalıyız, müttefiklik yükümlülükleri tek taraflı olmaz. Rusya'dan sanki bize borcu varmış gibi burada askerlerini feda etmesini, bedava gaz vermesini talep edebileceğimizi düşünmemeliyiz" diye konuştu.

'Sen kimsin ki Rusya Devlet Başkanı'nı havalimanında karşılamazsın?'

İki insan arasındaki ilişkilerin dahi böyle yürümediğini, 'dostların ise her zaman birinin diğerine yardım etmesi için değil, birbirilerine yardım etmeleri için var olduklarını' vurgulayan Sarkisyan, Paşinyan'ı şöyle eleştirdi:

"Daha önceki röportajlarda söylediklerimi tekrarlamak istemem. Fakat eğer Rusya Federasyonu Devlet Başkanı'na saygısızlık ediyorsan, o sana karşı saygılı olur mu? Sen (Paşinyan) kimsin ki Rusya Devlet Başkanı'nı havalimanında karşılamazsın? Kim olursa olsun, Putin, Medvedev, Yeltsin. Neden saygısızlık ediyorsun?"

Ermenistan yasalarına göre protokolün, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan ülkelerin devlet başkanları ve başbakanlarının havalimanında başbakan veya cumhurbaşkanı tarafından karşılanması gerektiğini öngördüğüne dikkat çeken Sarkisyan, "Sadece biz değil, Ruslar da bu yasaları biliyor. Ve sen bunu yapmıyorsun, sonra da ekibin üzerinden nasıl biri olduğunu, Putin'e nasıl davrandığını anlatıyorsun" ifadelerini kullandı.

Sarkisyan'a göre 'bu tür şeyler öylesine geçip gitmiyor'.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR