Sarkozy resmen bitti
Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinden zaferle ayrılan François Hollande, Elysee Sarayı'nda düzenlenen törenle yeni görevini Nicolas Sarkozy'den devraldı.
DÜNYA , 15 Mayıs 2012 Salı, 14:26
Sarkozy resmen bitti
Çok sayıda siyasinin katıldığı törende Hollande, Elysee Sarayı avlusundaki kırmızı halıdan bando eşliğinde yürüyerek, kapıda kendisini bekleyen Sarkozy ile tokalaştı. Konuklarını her zaman güler yüzle karşılayan Sarkozy'nin karşılama sırasında durgunluğu dikkat çekti.

Hollande ve Sarkozy, daha sonra saraydaki balo salonunda düzenlenen ve devlet erkanı, eski başbakan, bakanlar, siyasi parti temsilcileri, işçi ve işveren sendikaları ile sivil toplum örgütleri temsilcilerin davet edildiği resepsiyona iştirak etti. Resipsiyonun ardından Sarkozy çifti kırmızı halından uğurlandı.

Törende Cumhurbaşkanı sıfatıyla bir konuşma yapan Hollande, "Fransa'yı adil şekilde ayağa kaldırma" sözü vererek, "hedefinin Avrupa'nın önüne yeni bir yol açmak olduğunu" söyledi. Fransızlara güven çağrısı yapan Hollande, "Biz zorlukların üstesinden gelebilecek büyük bir ülkeyiz" dedi.

Vatandaşları Cumhuriyet ilkeleri etrafında birleşmeye çağıran Hollande, görevi boyunca, ayırımcılık yapmadan, hep birlikte yaşamın gereklerini yerine getireceği mesajını verdi.

Elysee Sarayı'ndaki balo salonunda davetlilerin tebriklerini kabul eden Hollande, daha sonra sarayın önünde Fransız milli marşını çalınmasının ardından, tören kıtasını denetledi. Bu arada 21 pare top atışı yapıldı.

Onlarca televizyon kanalı tarafından canlı olarak yayınlanan devir teslim töreninin ardından Hollande üstü açık bir araçla Champs-Elysees meydanında halkı selamladı.

Hollande daha sonra "Zafer Takı"nın önündeki "Meçhul Asker Anıtı"da saygı duruşunda bulunacak. Yeni cumhurbaşkanı bu seremoninin ardından Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe'ye kısa bir ziyarette bulunacak.

5 yıl süreyle Cumhurbaşkanlığı görevine seçilen Hollande, ilk yurt dışı ziyaretini Almanya'ya gerçekleştirecek.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR