Seçimlerde plakasız araç tartışması! Polis alarmda
Sosyal medya, oy kullanılan okulların bahçesinde ve yakınlarında park halinde bekleyen plakasız araçların fotoğraflarını konuşuyor.
GÜNDEM , 07 Haziran 2015 Pazar, 15:42
Seçimlerde plakasız araç tartışması! Polis alarmda
Oy verme işlemi tüm yurtta devam ederken, okulların bahçesinde ve yakınlarında görüntülenen plakasız araçlar tartışma yarattı.Oy kullanılan birçok okulun bahçesinde görülen plakasız araçların fotoğrafları ise sosyal medyada hızla yayılmaya başladı.  

CHP'Lİ VEKİLDEN PLAKASIZ ARAÇ AÇIKLAMASI

Bu arada CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Plakasız araçları polise sordum... Bizim dediler... Neden plakasız dedim... Kem küm ettiler... Araştırıyoruz..." ifadelerini kullandı.

POLİS ALARMDA

İstanbul Emniyeti, seçim sandıklarının kurulu olduğu okul bahçelerinde, plakasız araçlar bulunduğu yolundaki iddialar ve bu araçlara ait olduğu belirtilen görüntülerin sosyal medyada yer alması üzerine harekete geçti.

Polis merkezinden yapılan anonslarla tüm bölgelerdeki motorize polis ekipleri okullara yönlendirildi. Söz konusu araçlarla karşılaşılması halinde araçların kullanıcılarına cezai işlem uygulanması talimatı verildi.

VALİDEN AÇIKLAMA: PLAKASIZ ARAÇLAR...

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, oy kullanılan okul bahçelerindeki plakasız araçlarla ilgili İstanbul Valisi Vasip Şahin’le telefonda görüştü.

Karayalçın, Vali Şahin’le aralarındaki görüşmeyi şöyle anlattı:

“Böyle çok sayıda ihbar elimize ulaştı. Bana gelen duyumları Vali Bey’e aktardım. Sayın Vali bunu çok önemsedi. Önemli bir bilgi olarak değerlendirdi. Plakasız araçların bulunduğu okulların listesini istedi. Bize gelen duyumları listeliyoruz. Fotoğraflar var elimizde. Fotoğrafları ve listeyi İstanbul Valisi’ne göndeceğiz. Bir tahminde bulunamam ama bunların polis aracı olamayacağını Vali Bey söyledi. İster sivil, ister resmi olsun polis araçlarının plakası olacağını söyledi. Polis aracı olduğu söylemişlerdi ancak Vali Bey’in açıklamasından sonra öyle olmadığını anlıyoruz.”

''SEÇİM GÜVENLİĞİ ENDİŞESİNİ ARTTIRIYOR''

Avukatlar Vakfı Başkanı Uğur Yetimoğlu da plakasız araçlarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Uğur Yetimoğlu açıklamasında şunları belirtti: 
“Polisler araçların kendilerine ait olduğunu beyan ediyor. Herhangi bir sebeple olursa olsun plakası olmayan bir araç trafiğe çıkamaz. Seçim alanlarında bulundurulamaz. Okullarda görevli avukat arkadaşlar  her dakika yeni ihbarda bulunuyorlar.
Seçim güvenliğini tehdit eden bu durumu kamuoyunun bilgisine sunmayı hukukçu sorumluluğu sayıyoruz.”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR